Kırşehir´de beden eğitim öğretmeninin 6 yıl önce keşfedip atletizme yönlendirdiği 16 yaşındaki Muhammet Enes Kılıç, yüksek atlamada 2 kez Türkiye şampiyonluğunun ardından Balkan 2'ncisi oldu.

Kırşehirli Muhammet Enes Kılıç, 2017 yılında beden eğitim öğretmeninin önerisiyle Atletizm Antrenörü Mine Gökkaya ile tanıştı. Haftanın 6 günü 3 saat süreyle aksatmadan antrenman yapan Kılıç, 2019 ve 2020 yıllarında U-14 yaş kategorisinde yüksek atlama branşında Türkiye şampiyonu oldu.

 2 Eylül tarihinde Sivas evsahipliğinde düzenlenen U-17 kategorisinde Balkanlar Şampiyonasında 2'nci oldu.

"AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU ELDE EDEREK İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUTMAK İSTİYORUM"

Muhammet Enes Kılıç (16), "7 yıllık atletizm kariyerimde ilk defa millilik gururunu yaşıyorum. 2 Eylül tarihinde Sivas'ta düzenlenen U-18 Balkan Şampiyonası'nda 2 metrelik olan atlayışı 2.02 atlayarak ülkemizi uluslararasında temsil ettim. 2024 yılında düzenlenecek avrupa yıldızlar barajını geçerek girmeye hak kazandım. Bundan sonraki hedefim avrupa, dünya ve olimpiyatlara katılarak İstiklal Marşımızı okutmak istiyorum. Kırşehirdeki kısıtlı imkanlarla bu başarıyı elde ettim. Ardından Fenerbahçe Spor Kulübü'ne girdim. Hedeflerimi gerçekleştirmek istiyorum" dedi.

2024 AVRUPA YILDIZLAR BARAJINA KATILMAYA HAK KAZANDI

Atletizm Antrenörü Mine Gökkaya, "Muhammet Enes ile serüvenimiz 2017'de başladı. İlk şampiyonluğunu 2019 yılında aldı. 2020 yılında tekrar Türkiye şampiyonu oldu. 2007 erkeklerde kendi yaş gurubunda 10-15 santim ortalamayla her zaman birinci oldu. Kendi yaş grubunda onu geçebilen kimse yok. Araya pandemi girdi, bazı sakatlanmalar meydana geldi. Yaşadığımız tesis sınırlılıkları ve sakatlıklardan sonra bu sene ilk defa Balkanlar Şampiyonası'nda kendi yaş gurubunda ikinci oldu. Balkanlardaki 2.02'lik atlayışıyla 2024 yılının 2 metre olan avrupa yıldızlar barajını da geçmiş oldu. Avrupada kürsü görmemiz büyük ihtimal. Hedeflerimiz avrupa şampiyonluğunu elde etmek" diye konuştu.

Muhammet Enes'in Babası Mustafa Kılıç ise oğlunun her zaman yanında olduklarını, antrenmanlara sürekli onunla geldiğini ve desteklediklerini söyledi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)