Veliler de haklı, servisçiler de…

 

Valilik’ten yalanlama!.. Valilik’ten yalanlama!..

Kırşehirli veliler kendilerinden bir aylık servis ücreti talep edilmesine tepkili…

 

Kırşehir’de 20 Şubat Cuma günü 15 günlük yarıyıl tatiline giren, ardından 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem dolayısıyla tatil süresi iki hafta daha uzatılan okullarda yeni eğitim dönemi 20 Şubat Pazartesi günü tekrar başladı.

Bir ay boyunca okula gitmeyen öğrenciler, Pazartesi günü yeniden ders başı yapmasıyla birlikte servisçilerin 1 aylık ücret talep etmesi ile karşı karşıya kaldılar. 

Gazetemizi arayan veliler, okulların bir aydır tatil olduğu için servis araçlarının kullanılmadığını belirterek kendilerinden talep edilen bir aylık servis ücretine tepki gösterdiler.

Kırşehir Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e servis ücretleri ile alakalı olarak yaptığı değerlendirmede, “Biz her dönem başlangıcında velilerimizi servisçilerle sözleşme yapmaları konusunda gerek yazılı, gerek görsel medyadan uyarıyoruz. Servisçinin ücret almaması için üç tane sebep olabilir, velinin tayinin çıkması, hastalık durumu ya da mücbir sebep. Bu üçü dışında veli sözleşme yapmadığı takdirde bu ücreti vermek durumundadır.  Söylediğim gibi veli ve servisçi dönem başında sözleşme yapıp oraya ‘Sömestr tatilinde ücret verilmeyecek’ diye bir madde eklemediği sürece servisçi bu ücreti talep etme hakkına sahiptir. Malum ülkemiz bir pandemi dönemi yaşadı bu süreçte uzaktan çalışma dönüşümlü çalışma gibi durumlarda çalışanlar çalışmadıkları günün ücretini de tam olarak aldılar. Servisçilerin de bu ücreti almak hakları.” (HABER: BEYHAN BALLI)