Kırşehir’de çöpler, vatandaşlar tarafından bilinçsizce ağaç diplerine bırakılarak çirkin bir görüntü oluşturmaya devam ediyor.

“Karanlık geceyi aydınlık bir  sabahla buluşturan milletimizin  zaferinin adıdır 15 Temmuz” “Karanlık geceyi aydınlık bir sabahla buluşturan milletimizin zaferinin adıdır 15 Temmuz”

Ağaç dibine atılan çöpler çirkin bir görüntüye neden olurken, aynı zamanda ağaçları zayıflatıyor, köklerde çürümeye neden oluyor. Kırşehir’de cadde ve sokaklarda bulunan ağaçların köklerine esnaflar ve vatandaşlar tarafından çöp konularak ağacın köklerine zarar veren çöp yığıntısı ağacın zarar görmesine ve hoş olmayan bir görüntüye sebep oluyor. Vatandaşlar tarafından ağaç kenarlarına ve toprağa atılan çöplerle ilgili uyarılarda bulunan çevre dostları yaptıkları açıklamalarında şunları kaydetti;

“Toprak kirliliğinin zararlı sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Ortak çevreyi paylaşan vatandaşlar olarak hepimizin yeşilimize, doğamıza, ağaçlarımıza ve çevremize sahip çıkmamız gerekiyor. Doğadan, yeşilden mahrum kalmış bir insan hayatı düşünülemez. Çevre kirliliğine karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Toprağa karışan yabancı maddeler toprağın kirlenmesine, dolayısıyla veriminin düşmesine neden oluyor. Bu ise bitkilerin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Hem yetiştirilen bitkiler, ağaçlar hem de bu bitkilerle beslenen canlılar kirli topraktan zarar görüyorlar. Özellikle şehir merkezinde tarihi ağaçlar bulunuyor. Vatandaşlarımız tarafından bu ağaçların bulunduğu bölgelere bilinçsizce atılan çöpler ağaçları güçsüz kılıyor, hızlı bir şekilde yıpranmasına sebep oluyor.”

Muhabir: İLKNUR ÖNCÜ