Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, Atatürk'ün Kırşehir'e gelişinin 104. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali Buhara yayınladığı mesajında; "İlimize gelişlerinin 104. yıl dönümünde İstiklal Mücadelemizin Büyük Önderi Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti’ni saygı ve minnetle anıyoruz.  

1. Dünya Savaşının ardından işgal edilen vatan topraklarımızı kurtarmak için yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti, kongrelerde alınan kararları uygulamaya koymak için Millî Mücadelenin merkezi olarak seçilen Ankara’ya hareket etmişlerdir.

Milletimizin birlik ve beraberliğini perçinlemek ve Millî Mücadele ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla Temsil Heyeti, yol güzergâhı üzerinde olan illerde de temaslarını sürdürmüş, Mucur ve Hacıbektaş’ta 3 gün süren incelemelerin ardından 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e gelmişlerdir.

Kırşehir halkı vatanın kurtuluşu için yola çıkan Temsil Heyeti Başkanı Mustafa Kemal Paşa ve üyelerini büyük bir coşku içinde karşılamış ve kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirmişlerdir. 25 Aralık’ta Kaman’a geçen Mustafa Kemal Paşa, Kırşehirlilerin vatan ve millet sevgisiyle dolu olduğunu görmenin mutluluğuyla ilimizden ayrılmışlardır. 

Tarım Müdürlüğü hayvanlar için içme suyu tesisi yapıyor Tarım Müdürlüğü hayvanlar için içme suyu tesisi yapıyor

23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisimizin açılması, düzenli ordunun kurulması, milletimizin tüm varlığıyla bu mücadeleye destek olması kurtuluş ümidimizi daha da artırmıştır. Nitekim vatanın kurtuluşu için verilen bunca emek boşa çıkmamış, halkımızın azim ve kararlılığı sayesinde Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmıştır. 

Milletimiz geçmişte olduğu gibi bugün de kutsal vatan topraklarını her türlü tehditten korumak için mücadelesini sonuna kadar sürdürmekte kararlıdır. Kırşehir halkı, tüm yokluklara rağmen verdiği eşsiz mücadele ile Cumhuriyete ulaşan yolu açan Mustafa Kemal Paşa ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onları saygı ve minnetle yâd edecektir.

İlimize gelişlerinin 104. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla aynı inanç uğrunda mücadele vermiş silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Editör: Fahrettin Toker