Vali Buhara, şehrin genç gazetecilerini makamında ağırladı ve hedeflerini açıkladı...

 Buhara: "Kırşehir'de istihdamı artırmanın çabası içerisindeyiz"

Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, şehrin genç gazetecilerini makamında ağırladı.

“Kırşehir Çiğdem” İnternet Haber Portalı Yazı İşleri Müdürü İlknur Öncü, “Kırşehir Çiğdem” muhabirlerinden Cemre Bayram ve Fahrettin Toker, Kırşehir Valisi H.Mete Buhara'yı makamında ziyaret ederek şehrin genç gazetecileri olarak yaptığı ve planladığı projeleri hakkında bilgiler aldı.

Genç gazeteciler, Vali Buhara'nın Kırşehir'in gelişmesi için göstermiş olduğu üstün gayretlerinden dolayı da teşekkür ettiler ve Kırşehir’in genel ve yerel sorunları hakkındaki görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.

“İLK ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAM”

Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, Kırşehir'in her bakımdan yaşanılabilir özel bir şehir olduğunu, bu şehrin en güzel gelişmeleri ve en güzel projeleri hakkettiğine dikkat çekerek şunları ifade etti:

"Kırşehir'in çehresinin gelişmesi için kurumlarımızla birlikte istişare içerisinde hareket ediyoruz. İlk önceliğimiz Kırşehir'de istihdamı artırmanın çabası içerisindeyiz. Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde şu an 77 işletme faaliyet gösteriyor. Mevcut OSB’de 34 parselde inşaat çalışmalar hızla devam ediyor. İnşaatların tamamlanması ile birlikte en az 750 kişilik ek bir istihdam artışı sağlanmış olacak. Bu arada yatırımcılarnın en büyük  beklentisi olan Organize Sanayi Bölgemizin genişleme çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. 410.000 m² genişleme alanının parselasyon çalışmaları tamamlandı. Kırşehir'de Organize Sanayi Bölgesinin genişletilmesi için çalışmalarımızda sona geldik, tamamlayıp kısa sürede yatırımcı almak istiyoruz. Kırşehir'in çevresinde 3 ayrı bölünmüş yol var ve bunlardan biri de otoban şeklinde. Bölgemizde bulunan 3 havaalanına da 1-2 saatte ulaşılıyor. Aslında Kırşehir'in avantajları var ve bunları çok iyi anlatmalıyız. Kentte jeotermal sera sayımızın artmasını istiyoruz. Bazı yatırımcıların bu alandaki projeleri de devam ediyor. Öte yandan jeotermal suyu daha fazla kullanmak için otel sayısının da artmasını hedefliyoruz. Terme Caddesi'ndeki 200 yataklı Uygulamalı Turizm Otelcilik okulumuzun inşaatı da devam ediyor."

“YATIRIMCILARIMIZLA GEREKLİ İSTİŞARELERİ YAPIYORUZ”

Kırşehir'in, Ankara, Kayseri ve Tuzköy olmak üzere 3 havaalanına ulaşımın çok yakın olmasının yatırımcılar için bir avantaj teşkil ettiğini anlatan Vali Buhara, Kırşehir'in kalkınması, gelişmesi için tüm adımları atacaklarını söyledi.

Sadece Kırşehir'de değil, Ankara'da ve diğer illerde bulunan iş insanları ile bir araya gelerek kentte yatırım yapmaları için istişareleri sürdürdüklerini söyledi.

Vali Buhara, Kaman Savcılı Sahilinde Hirfanlı Optimist Yelken Yarışlarının düzenlendiği, Yelken yarışlarının geleneksel hale getirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulduğu, Hirfanlı’nın su sporları merkezi haline getirilmesinin hedeflendiği, ayrıca yıl içerisinde Hirfanlı Ahi Evran Gençlik Kampımızda düzenlenen 26 ayrı kamp döneminde toplamda 5 bin 26 gencimizin misafir edildiğini ifade etti.

Kırşehir'de her alanda güzel gelişmelerin yaşandığını belirten Vali H.Mete Buhara, Kırşehir Valiliği ve Bisiklet Federasyonu iş birliğinde Kırşehir’de ilk defa Uluslararası Anatolia MTB StageRace Yarışlarının düzenlendiği, Aşıkpaşa Tabiat Parkı içerisinde “Aşıkpaşa Olimpik Dağ Bisiklet Parkuru”nun Bisiklet Federasyonu tarafından tescillendiği, parkurun ulusal ve uluslararası yarışlara ev sahipliği yapabilme standartının olduğu, parkurun Uluslararası Bisiklet Birliğinin (UCİ) 2024 yılı yarışma takvimine girdiği, Avrupa düzeyinde düzenlenen Judo, Boks, Bilek Güreşi, Atletizm ve Yüksek Atlama gibi branşlarda 12 sporcumuzun derece aldığı; Kaman ve Mucur Yarı Olimpik Yüzme Havuzlarının 2023 Yılında hizmete girdiği, TOBB Kız Öğrenci Yurdunun öğrencilerin hizmetine açıldığı, “Yer Göster Pota Yapalım Projesi” kapsamında İlimiz genelinde 200 potanın yapıldığı, Kaman ilçemizde ve Kurancılı Kasabasında halı saha yapılarak gençlerin hizmetine sunulduğunu bildirdi.

“OLASI AFET DURUMLARINA KARŞI ÖNLEMLERİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ”

Kırşehir'de kedi ile yılanın ilginç oyunu Kırşehir'de kedi ile yılanın ilginç oyunu

Kırşehir'in olası sel felaketleri ve depremlere karşı alınabilecek önlemleri de anlatan Vali Buhara, Kırşehir'i şahlandıracak umut dolu, gelecek vaadeden projeleri genç gazetecilere anlattı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)