Kaman’da 23 Nisan coşkusu Kaman’da 23 Nisan coşkusu

 

Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (APAM) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Şirvanlı Özen, yaklaşan sınavlar öncesinde çocukların gelişimi için ailelere hatırlatmalarda bulundu.

APAM'dan yapılan açıklamaya göre, göz teması kurma, sorular sorma, empati gösterme gibi yöntemlerle çocukla iletişimde derin bağlar kurulabilir ve onun duyguları daha iyi anlaşılabilir. Bu özellikle liselere ya da üniversitelere giriş sınavları gibi hem aileler hem de çocuklar için stres kaynağı olabilecek dönüm noktalarında her zamankinden daha fazla önemli hale geliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özen, aktif dinleme ve bedensel işaretlere dikkat edilerek, çocuğunuzun gerçekten dinlendiğini hissetmesini sağlamanın iletişimi güçlendirileceğini belirtti.

Ebeveyn ve çocukları arasındaki ilişkilerde unutulmaması gereken en önemli hususun, dinlemek olduğunu hatırlatan Özen, 'Sadece söylenenleri duymak yeterli değil. Aynı zamanda karşı tarafın kalbine ulaşmak için gerekli olan iletişimin en güçlü köprüsüdür.' ifadelerini kullandı.

Özen, çocuğu gerçekten dinleyip dinlemediklerini anlamaya yardımcı olacak 6 maddeyi de şöyle sıraladı:

“Göz teması kurma: Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurmak, onun söylediklerine gerçekten odaklandığınızı ve ilgilendiğinizi gösterir. Göz teması kurmak, iletişimi güçlendirir ve çocuğunuzun kendini daha rahat hissetmesini sağlar. Sorular sorma: Çocuğunuzun söylediklerini anladığınızı ve derinlemesine dinlediğinizi göstermek için ona sorular sorun. Bu, onun düşüncelerini ve duygularını daha fazla açıklamasını teşvik eder ve iletişimi derinleştirir. Empati gösterme: Çocuğunuzun duygularını anladığınızı ve onun bakış açısını takdir ettiğinizi göstermek için empati gösterin. Onun duygularını anlamaya çalışın ve bu duyguları doğrulayın.

“Aktif dinleme: Çocuğunuzla konuşurken sürekli olarak cevap vermek yerine, sadece onu dinleyin. Konuşurken onu kesmeyin ve sözlerini bitirmesine izin verin. Ardından, onun söylediklerini kendi ifadelerinizle tekrar ederek doğru anladığınızı gösterin. Bedensel işaretler: Çocuğunuzun size anlatırken veya konuşurken gösterdiği bedensel işaretlere dikkat edin. Örneğin, beden dilini, yüz ifadelerini ve ses tonunu izleyin. Bu işaretler, çocuğunuzun gerçekten dinlenip dinlemediğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Açık uçlu sorular sorma: Çocuğunuzla iletişim kurarken, ona açık uçlu sorular sorarak daha derinlemesine düşünmesini ve duygularını ifade etmesini sağlayın. Açık uçlu sorular, çocuğunuzun sadece evet veya hayır cevapları vermek yerine düşüncelerini daha geniş bir şekilde ifade etmesine olanak tanır.” (İSTANBUL, AA)