HAZIRLAYAN: OSMAN İLHAN

 “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak Kırşehirspor’a hizmet eden futbol adamlarımızı sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.

Bugün konuğumuz unutulmaz futbolcularımızdan Tufan Saraç…

Kırşehir’de “Sarı fırtına” olarak bilinen Tufan Saraç 1983-1984 sezonunda Kırşehirspor’da futbol oynamıştır. Futbol tekniği ve zekası üst seviyede olan orta sahadaki oyun kuruculuğu ve mücadeleci futbolunun yanında attığı goller ve yaptığı asistlerle dikkatleri üzerine çeken akıl dolu futbolcuydu.

BU MU SİZİN ADALETİNİZ! BU MU SİZİN ADALETİNİZ!

Genç yaşlarda Galatasaray’da Fatih Terim dahil bir çok ünlü futbolcuyla birlikte futbol oynamış Tufan Saraç, bakın kendisini nasıl tanıtıyor:

“31 Temmuz 1962 İstanbul doğumluyum. Futbola Mersin İçel Bölgesi Karmasına seçilerek başladım. Daha sonra Galatasaray alt yapısı seçmelerine katılıp, değişik yaş guruplarında oynandıktan sonra 19 yaşında Galatasaray profesyonel takımında 2 yıl oynadım. Ardından Konyaspor’a transfer oldum. Konyaspor’da futbol oynarken, bir yıllığına  Kırşehirspor’a kiralık oyuncu olarak geldim. Kırşehirspor’da oynadığım sürece: Kırşehir’de oynadığımız ve 2-0 galipken bir hakem rezaleti yaşanarak, hakeminin maçı elimizden alıp, resmen Malatya’ya verdiği ve 3-2 yenilmemize neden olan Malatyaspor unutamadığım bir maçtır.Hakem bu maçta kalecimizin iki defa kurtardığı penaltıyı 3. kez tekrarlatmıştı.

“Kırşehirspor’da oynadığım sezon çok iyi bir kadromuz vardı. O kadro bugün olsa Birinci Lig’de rahat oynardı. Fakat öncelikle hakemlerin taraflı maçlar yönetmeleri canımızı çok yaktı ve küme düştük.

“O sene grubumuzda şampiyon olan Malatyaspor sezon sonunda bana transfer teklifi yapmıştı. Ancak Kırşehir’de 2-0 öndeyken hakemin maçı elimizden alıp Malatyaspor’a vermesini gururuma yediremediğim için tekliflerini kabul etmemiştim. Etseydim Bugünkü adı Süper Lig olan ligde oynayacaktım. Ama Vanspor’un teklifini kabul ederek bugünkü adı Birinci Lig olan ligde oynamayı kabul ettim.

“Futbol yaşantımda profesyonel olarak Galatasaray, Konyaspor, Kırşehirspor, Vanspor, Etibank SAS, Nazillispor, Konya Ereğlispor ve Nişantaşı futbol takımlarında oynadım.

“Futbolu bıraktıktan sonra Galatasaray altyapısında 16 ve 18 yaş arası takımlarında 7 yıl görev yaptım ve 7 yıl Türkiye şampiyonluğu kazandım. Türk futboluna ve Milli takıma Emre Belezoğlu, Sabri Sarıoğlu, Arda Turan gibi futbolcuları kazandırdım.

“Yurt dışında İngiltere Tottenham ve Hollanda’da Ajax takımlarında kulüp yapılandırmaları hakkında incelemelerde bulundum.

“UEFA A Teknik Direktörlük Diplomasına sahip olduğum için her takımı çalıştırabilirim.

Galatasaray, İstanbulspor, Güngörenspor, Turgutluspor ve yurt dışında  Kazakistan’ınKayrat takımları çalıştırdığım takımlardır.

“Şu an eşim, iki çocuğum ve bir torunumla İstanbul’da mutlu bir yaşantımız var.

“Eşimin de Kırşehirli olması, geçmişte Kırşehirspor’da futbol oynamam ve Kırşehir’i ikinci memleketim olarak gördüğüm için günün birinde Kırşehirspor’da teknik direktör olarak görev yapmam teklif edilirse seve seve kabul ederim.

“Sizlerin aracılığıyla Kırşehir’de bulunan dostlarıma ve arkadaşlarıma selamlarımı iletiyor, bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.”

“Kırşehir Çiğdem” olarak Kırşehirspor’un“Sarı Fırtınası” Tufan Saraç’a verdiği bilgiler ve Kırşehirspor’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, eşiyle, çocuklarıyla ve torunuyla sağlıklı, huzurlu, mutlu ömürler diliyoruz.

FOTOĞRAF-4: Ankara 19 Mayıs Stadyumu. Türkiye Kupasını kazanan Galatasaray’ın takım kaptanı Fatih Terim Kupa’yı kaldırırken arkasındaki genç futbolcu Tufan Saraç.

FOTOĞRAF: 5; Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda Türkiye Kupası’nı kazanan Galatasaray Futbol takımı kadrosu. Oturanlardan sağ baştaki Tufan Saraç.