KIRŞEHİRSPOR’A HİZMET EDEN UNUTULMAYAN SPOR ADAMLARIMIZ (7)

 

UNUTULMAZ FUTBOLCULARIMIZDAN,

KAPTANIMIZ MERHUM “BÜYÜK YAŞAR”

 

Kırşehirspor’a forma  sponsoru oldular… Kırşehirspor’a forma sponsoru oldular…

HAZIRLAYAN: OSMAN İLHAN

 

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak Kırşehirspor’a hizmet eden futbol adamlarımızı sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün konuğumuz unutulmaz futbolcularımızdan Yaşar Babuz, Kırşehir’de bilinen adı Büyük Yaşar.

Kırşehirspor için çok büyük bir değer olan Trabzon’dan gelmesine rağmen Kırşehir’e yerleşmiş, Kırşehir’de evlenmiş, Yaşar Babuz, Kırşehir’de bilinen adı Büyük Yaşar ömrünü Kırşehirspor’a vermiş, futbolculuk ve Teknik adamlık yapmış, efendi ve saygın karakteriyle tanınan futbolcumuz ve spor adamımızdır.

Merhum Yaşar Babuz’un kızı Fatma Babuz ve yeğeni Atilla Ferah’tan aldığımız bilgileri aktarıyoruz:

1946 yılında Rize’li  bir baba ve Trabzon’lu bir annenin ikinci çocukları olarak Trabzon’da dünya’ya geldi.

17 yaşında Martıspor’da lisanslı futbolcu olarak yer aldı.

Trabzonspor’un 1966 yılında kuruluşu ile Trabzonspor futbolcusu oldu.

Trabzonspor’un kurucu futbolcularından biri olan Büyük Yaşar, iki yıl sonra Sebat Gençliğe transfer oldu. Sebat Gençliğin Türkiye Amatör Şampiyonu olan kadrosunda yer alan ve başarılı bir sezon geçiren Yaşar Babuz profesyonel futbolcu olarak Malatyaspor’a transfer oldu.

Malatyaspor’da bir sezon futbol oynadıktan sonra Kırşehirspor’a transfer oldu.

Teknik Direktörlüğünü Beşiktaş’ın efsane ve unutulmaz futbolcusu Muhittin Kıpçak’ın yaptığı Kırşehirspor o dönem güçlü bir kadroya sahipti ve başarılı sonuçlar alıyordu. Bu güçlü kadroda yer alan Büyük Yaşar, oynadığı futbol ile diğer takımlarında dikkatini çekti ve çok transfer teklifi aldı.

Kırşehirspor’u takip eden Kayserili gazeteci rahmetli Murat Taşkın, Büyük Yaşar ve kaleci Çetin’in Kayserispor’a transferi konusunu yakından  takip etti. Ancak, o dönem profesyonel futbolcuların sözleşmesi sona erse dahi bağlı olduğu kulübün futbolcusu olmaya devam ediyor ve kulüp istediği parayı alamayınca futbolcuya transfer izni vermiyordu. O dönem daha sonra ki yıllar Süper Ligde de oynayan Kırşehirspor’un başarılı kalecisi Çetin Aslan amatör olduğu için Kayserispor’a tranfer oldu. Ama Büyük Yaşar‘ın transferi kulüplerin para konusunda  anlaşamamaları nedeniyle gerçekleşmedi.

Kırşehir ‘de yılın sporcusu seçildiğinde bir bakıma geleceğe ilişkin programını da yapmıştı.

Trabzon’da yaşayan akrabalarının ve arkadaşlarının “ Kırşehir’den Trabzon’a taşın Trabzonspor’a hizmet et.” tekliflerine “Büyük Yaşar” , “Kırşehir’e vefa borcum var ve bu borcumu ödemem gerekiyor” diyerek geri çevirmişti.

Kırşehirspor’un efsane futbolcusu ve kaptanı “Büyük Yaşar”, 1973 yılında Trabzon Yomraspor’da futbol oynayan yeğeni Atilla Ferah’ı da Kırşehir’e getirerek futbol hayatını Kırşehirspor’da sürdürme kararı aldı ve Kırşehir Lisesine kaydını yaptırdı. Ancak o zamanlar okulun tam gün olması nedeniyle önce okul diyerek yeğenin okumasını istedi. Yeğeni Atilla Ferah’ta dayısı Yaşar Babuz’un isteğini okuyup, öğretmen olarak yerine getirdi.

1976 yılında askere gitti. İzmir Denizgücü’’de futbol yaşamını sürdürdü.

Futbol hayatının yanında sanat yönü de güçlü olan hareketli insandı.

Futbol nedeniyle okulu bırakmak istediğinde resim öğretmeni eve gelip, ailesine okulu bırakmamasını resim konusunda yetenekli olduğunu söylemiş ancak, futbol sevgisi ağır basan Yaşar Babuz futbolculuğu seçmişti.

Resim ile birlikte yazısının ve sesinin çok güzel olduğu söylenen “Büyük Yaşar”ın zaman zaman evde şarkı söylediği de verilen bilgiler arasındaydı.

Kırşehirspor’un emektar ve unutulmaz futbolcusu Kırşehir’de “Büyük Yaşar” Hoca, Kırşehirspor’un amatör kümeye düşmesinin ardından yeşil-beyazlı ekibimizin yeniden Türkiye liglerine dönmesi için büyük uğraşlar vermişti.

Yaşar Hoca, sağlığında sık sık gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret ederek ve Kırşehir’de futbolun içinde bulunduğu sıkıntıları ve sorunları dile getirir ve gazetemizin sahipleri Şevket ve Salih Güner kardeşler de bunu gazetelerinde ve hatta ulusal gazete ve ajanslarda haber yaparlardı.

1991 yılında Kırşehir Belediye Başkanı seçilen Dr. Cahit Gürses’e Kırşehirspor’un 3. Lig’e alınması için sıkça telkinlerde bulunan Yaşar Babuz, o yıllarda Kırşehir Belediyespor’un kurulmasını da sağlamıştı. Ancak bu konudaki hayallerini gerçekleştirme fırsatı bulamadı.

Yaşar Babuz çok genç yaşta 21 Aralık 1995 yılında 49 yaşında ani kalp krizinden (gizli kalp) hayatını kaybetmiş ve Kırşehir’de Aşıkpaşa Mezarlığında toprağa verilmiştir.

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak Kırşehirspor’un efsane kaptanı, futbolcusu, teknik adamı Yaşar Babuz’a Kırşehir’de bilinen adıyla Büyük Yaşar’a Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan eşine, çocuklarına ve torunlarına sağlıklı, huzurlu, mutlu ömürler diliyor, verdikleri bilgiler ve fotoğraflar için Kırşehir Ahi Çarşısı birinci katında esnaf olarak dükkân işleten kızı Fatma Babuz’a ve yeğeni öğretmen Atilla Ferah’a teşekkür ediyoruz.

Kırşehirspor da futbol oynayan  iki Yaşar bir arada 

Kırşehirspor’da futbol oynamış 3 Trabzonlu  bir arada. Sol baştaki “Büyük Yaşar”, ortadaki Beşiktaş’a transfer olan Sinan Alayoğlu ve bugün hayatta olan ve Trabzon’da yaşayan Yılmaz İkram