İl Sağlık Müdürlüğü’nde  KADES eğitimleri sürüyor İl Sağlık Müdürlüğü’nde KADES eğitimleri sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TEKNOFEST Ankara 2023 Yarışması'nda tarım teknolojileri alanında ödül kazanan gençlerle Bakanlık'ta bir araya geldi.

 Bu bağlamda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Şefik Tekle’de TEKNOFEST ANKARA/Tarım Teknolojileri Hızlandırma Kategorisinde “En İyi Girişim” ödülü alan MHT Ar-Ge Girişimi ile programda yerini aldı.

Balık atıklarından jelatin, protein tozu ve kolajen peptid üretimi adlı projenin daha verimli ve hızlı üretim yapmak, elde edilen verileri analiz etmek ve kayıpları azaltmak noktasında tarımsal Ar-Ge çalışmalarına fayda sağlayacağı da toplantıda konuşulan konular arasındaydı.

Toplantıda tarım alanında proje üreten gençleri dinlemek istediklerini söyleyen Bakan Yumaklı, burada Tekle’den projesi ile ilgili bilgi aldı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Üyesi Şefik Tekle, girişimi, projesi ve Pilot Tarım ve Jeotermal Koordinatörlüğümüzün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantı sonunda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Bakanlığa bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüyle (TAGEM) ortak proje yapılması kararlaştırıldı.

Gençlerin ve kadınların tarım teknolojilerinde olduğu kadar tarım da var olmalarını isteyen Yumaklı, ikisinin bir arada olmasının ülke kalkınmasına çok faydalı olacağını dile getirerek toplantıya katkı sağlayan herkese teşekkür etti. (HABER MERKEZİ