Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin2006’dan sonra kurulan 55 üniversite içerisinde 4. olurken Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında 108 üniversite arasından Türkiye 17. si oldu.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Devlet Üniversiteleri Genel Sıralaması açıklandı. Aktif çalışmaları ve projeleri ile adından sıkça söz ettiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, ilk sıralarda yerini aldı. Devlet Üniversiteleri Genel Sıralaması içerisinde 2017 yılında 55. sırada olan üniversitemiz, 2018 sıralamasında 17. sıraya yükseliyordu.

4 BİN 500 PROJE ARASINDA İLK 40’A GİREN TANAP PROJESİYLE ÜNİVERSİTEMİZ BÜYÜK BİR PROJEYE İMZA ATIYORDU

Başarılı birçok projeye imza atan ve yatırım programlarına projeler sunan üniversitemiz Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında önemli bir projeye daha imza atıyordu.

YAZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI 5 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR YAZ DÖNEMİ KURS KAYITLARI 5 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

4 bin 500 proje arasında ilk 40’a giren ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ile yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımının amaçlandığı proje, ilimiz ve bölgemiz için örnek proje niteliği taşıyordu. Aynı zamanda “Mucur Meslek Yüksekokulu Güneş Enerjisi ile Enerji Üretimi” Projesi ile fazla üretilen enerji enterkonnekte sisteme de verilebilecekti.

Ülke ihtiyaçlarını gözeten projelere odaklandıklarını belirten Rektör Karakaya ise yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının yaygınlaştırılmaya başlanması ile birlikte ülkemizin enerji ihtiyacında dışa bağımlılıktan kurtulacağını vurguluyordu.

AHİ YETERLİLİĞE DAYALI EĞİTİM PROJESİ (AYDEP) HIZLA İLERLİYOR

AYDEP için yazılım geliştiren firma yetkilileri Rektör Karakaya’yı AYDEP kapsamında yaşanan gelişmeler ve yazılımın genel özellikleri hakkında bilgilendirmek ve brifing vermek için ziyaret ediyordu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, pilot olarak uygulanacak AYDEP’in Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) gündeminde olduğunu ve projenin patentinin alınmasıyla birlikte Türkiye’ye örnek olacağına ve yapılan bu çalışmalarla eğitimdeki kalite düzeyinin daha da yükseleceğine dikkat çekiyordu.

REKTÖR KARAKAYA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN DANIŞMANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesini yeniliğin öncüsü bir yapıyla geleceğe taşımayı her zaman için hedefleyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2018’de Cumhurbaşkanı ve Başbakan Danışmanları ve bakanlık üst düzey bürokratları ile rektörlük makamında bir araya geldi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin pilot üniversite projeleri, kalite süreçleri, akademik ve fiziki gelişmeleri hakkında bilgilendirmeler yapan Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yeni hedefleri için hızla çalıştıklarını sözlerine ekliyordu.

PİLOT PROJELERİMİZ ARASINDA YER ALAN GETAT UYGULAMA MERKEZİ AÇILIŞI YAPILDI

Akademik çalışmaları ve projeleri ile adından sıkça söz ettiren üniversitemizde Pilot Üniversite Projeleri hayata geçmeye başlıyordu. Sağlık turizminde Kırşehir’i kalkındıracak ve şehrimize yatırımlar gelmesini sağlayacak projelerden birisi olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Uygulama Merkezinin açılışı Temmuz 2018’de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açıldı.

Binlerce yıl önce sağlık alanında kullanılan akupunktur ve kupa tedavisi (hacamat) gibi gelenekselleşen tedavi yöntemlerinin kullanılacağı GETAT Uygulama Merkezinin açılış törenine Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay, il protokolü ve hastane yöneticileri katılıyordu. Merkezin ilimize hayırlı olması temennisinde bulunan Rektör Karakaya ise sağlık alanında gerçekleştirecekleri diğer projelerle Kırşehir’i sağlık turizminde öne çıkaracaklarını kaydediyordu.

EĞİTİM FAKÜLTEMİZ YENİ BİNASINA TAŞINIYOR

Üniversitemizin en köklü fakültesi olan Eğitim Fakültemiz Merkez Yerleşkede bulunan yeni binasına taşınıyordu. Öğrencilerin kaliteli eğitimi yeni ve modern binalarda alabilmesi için yoğun çalışma gösteren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve beraberindeki heyet Eylül 2018 tarihinde incelemelerde bulunuyordu. Prof. Dr. Vatan Karakaya, Eğitim Fakültesinin yeni binasında eğitim öğretim kalitesini daha da artıracağına inandığını belirterek fakülte binasının öğrenci, öğretim elemanı ve idari personel için hayırlı olmasını diledi. 

2 BİN 664 YATAKLI ÖĞRENCİ YURDUMUZ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HAZIR

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun çaba göstererek yap-işlet-devret modeli ile üniversitemize kazandırdığı ve öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılayacak olan 2 bin 664 yataklı öğrenci yurdumuzun taşınma işlemi tamamlanıyordu. Üniversitemiz Merkez (Bağbaşı) Yerleşkesinde 3 blok halinde 45 bin 516 metrekare alan üzerine inşa edilen öğrenci yurdu, barınma ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra öğrencilerin sosyal aktivitelerini gerçekleştireceği alanları da kapsayacak şekilde planlanmıştı. Barınma sorununun üniversitelerin tercih edilme oranını etkilediğini dile getiren Rektör Karakaya, bu sorunun çözülmesiyle birlikte Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin daha fazla tercih edileceğine vurgu yapıyordu.(HABER MERKEZİ)