Kısa adı KIYŞAD olan Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği’nin Kırşehir Belediyesi ile ortaklaşarak düzenlediği 11. Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni etkinliği şöleni gerçekleştirildi.

KIYŞAD’ın bu sene Kırşehir Polis Meslek Yüksek Okulu ve Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde olmak üzere iki ayrı salonda gerçekleştirdiği 11. Uluslar Arası Aşıkpaşa Şiir Şöleni büyük ilgi ve beğeni gördü.

16 Kasım Perşembe günü saat 14.00’de Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun etkinliğe katılacak şair ve yazarları kabulüyle başlayan 11. Uluslar Arası Aşıkpaşa Şiir Şöleninin birincisi 16 Kasım Perşembe günü saat 16.30’da Polis Meslek Yüksek Okulunda gerçekleştirildi. 

Öğretmen ve şair Erol Kılıç’ın sunuculuğunu yaptığı, açılış konuşmasını KIYŞAD Başkanı Ertuğrul Öcal’ın, bilgilendirici konuşmayı ise İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur’un yaptıkları etkinlikte sırasıyla halk şairleri;  Veysel Turgut, Erdoğan Çalışkan, Feride Taşkoparan, Fendiye Dinç, Zeynep Özügenç, Sadık Sazıgüzel, Halise Tekbaş, Zeynep Özügenç, Türkmenistan’dan şair ArazgülRejepovave program sunucusu Erol Kılıç okudukları şiirlerle;Halk Ozanları KIYŞAD Başkanı Ertuğrul Öcal ile KIYŞAD Üyeleri; İsa Erdoğan, Ufuk Arslan ve Ramazan Karakaya söyledikleri bozlaklarla ve hareketli türkülerle Polis Meslek Yüksek Okulunda eğitim gören öğrencilere, idarecilere ve diğer çalışanlara duygulu ve coşkulu anlar yaşattılar. Öğrenciler neşeli türkülerle oynayarak eğlendiler, stres ve yorgunluk attılar.

Programın sonunda Polis Okulu Yöneticileri KIYŞAD yöneticilerine teşekkür ederken, bu ve buna benzer programların okullarında devamlı yapılamasının katı disiplin altında yorucu eğitimler gören öğrencilerle diğer çalışanların, moral ve motivasyonu açısından önemli olduğunu söyleyerek KIYŞAD’I okullarında belirli aralıklarla programlar yapmalarını söylediler.

KIYŞAD yetkilileri de okulda eğitim gören polis adayı öğrencilerinin kendi evlatları olduğunu ve her zaman hazır olduklarını  istenildiği ve davet edildikleri  taktirde seve seve  program yapabileceklerini söylediler.

17 Kasım Cuma günü yurt dışından ve içinden ilimize gelen şair ve ozanlara gündüz saatlerinde; Ahi Evran Camii ve Müzesi, Ahi Evran Külliyesi içerisinde bulunan esnaflar, Cacabey Camii, Aşıkpaşa Türbesi, Neşet Ertaş Gönül Sultanları evi ve Neşet Ertaş’ın mezarı ve Kırşehir Kalesi gezdirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur gerekli bilgileri anlattı.

İlimizi gezen şair ve ozanlar Eyüp Temur’un anlattıklarını not aldılar, sürekli fotoğraflar ve videolar çektiler. Gönül Sultanları Kültür Evinde Neşet Ertaş’ın türkü söyleyen bal mumu heykelini büyük bir şaşkınlık ve ilgiyle takip ederek, videoya çektiler.

Akşam saat 19.00’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde tamamen dolu salonda ikincisi gerçekleştirilen 11. Uluslar Arası Aşıkpaşa Şiir Şöleninde sunuculuğunu Öğretmen-Şair Erol Kılıç, açılış konuşmasını KIYŞAD Başkanı Ertuğrul Öcal, bilgilendirici konuşmayı Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur yaptılar.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde  yapılan 11. Uluslar arası Aşıkpaşa Şiir Şöleninde sırasıyla halk şairleri; Veysel Turgut,  Erdoğan Çalışkan, Osman Alpsoy, Feride Taşkoparan, Halise Tekbaş, Gündüz Aydın, Şerife Tekin, İsmail Bozkurt, Zeynep Özügenç, Hikmet Elitaş, Kıbrıs’tan şair Kadir Akça, Türkmenistan’dan şair ArazgülRejepova, Azerbaycan’dan avukat - şair Nezaket XelefliBabayeva, Irak Kerkük’ten şair  Ayhan Haceroğlu, Irak Telefer’den şair Sadık Sarıgüzel okudukları şiirlerle:Halk Ozanları ; KIYŞAD Başkanı Ertuğrul Öcal, Levent Güçer, Hikmet Şentürk, Özcan Taşkın ve adı Türkiye dışında da duyulan, yurt dışında da konserler veren sevilen Halk Ozanı Aşık Maksut Feryadi söyledikleri Türkü ve Bozlaklarla kendilerini izlemeye gelenlere eğlenceli, coşkulu ve duygulu anlar yaşattılar.

Programdan sonra yurt içinden ve dışından 11. Uluslar Arası Aşıkpaşa Şiir Şölenine katılan, hazırlayan ve emeği geçenlere plaketler ve teşekkür belgeleri verildi. Hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.

11. Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni’ne katılan Şair ve Ozanlar 18 Kasım Cumartesi günü  Kırşehir’den büyük bir memnuniyetle ayrıldılar. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

“Kırşehir’im için bu yola çıktım” “Kırşehir’im için bu yola çıktım”