Kırşehirliler sebze fiyatlarının artışına rağmen turşudan vazgeçmiyor!

 TURŞU KURMAK DA LÜKS OLDU!

Kırşehir’de havaların soğuması ile birlikte kış hazırlıklarına yoğunluk veren vatandaşlar, kışın olmazsa olmazlarından birisi olan turşuyu kurmaya başladılar.

Turşuda bulunması gereken domates, kelek, biber, acur, sarımsak ve diğer sebzelerin fiyatlarının geçen yıla göre 2-3 kat artması vatandaşları turşu kurmakta zorluyor.

Turşuluk domatesin kilosunun 10-16, keleğin 20-25, acurun 5-10, biberin 20-25 liradan başladığını belirten vatandaşlar, “İki bidon turşu kurmak için bin lirayı gözden çıkmak gerekiyor. Geçen 300-400 liraya kurduğumuz turşuya bugün 2-3 kat para ödemek zorunda kalıyoruz. Biz de kurduğumuz turşunun miktarını azaltma yoluna gidiyoruz. Çünkü kış hazırlığı sadece turşu kurmakla bitmiyor ki, kurutmalık sebze alıyoruz, salça kaynatıyoruz” diye konuştular.

BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

İsminin verilmesini istemeyen bir pazarcı ise fiyat artışlarının kendilerinden kaynaklanmadığını, üretim ve ulaşım maliyetlerinin geçen yıla göre 3-4 kat artması olduğunu söyledi.

Salçalık domatesin kilosunun geçen yıl 1,5-2 lira olurken, bu yıl 5-6 liraya çıktığını belirten pazarcı esnafı, “Bu kadar artışa rağmen Kırşehir’de vatandaşlar yine kendileri salça kaynatmayı tercih ediyor. Salça kaynatıp satan vatandaşlar 5 kilo salçaya 400-500 liradan müşteri bulabiliyor. Ama bizim satışlarımız geçen yıla göre büyük ölçüde düştü” dedi.

Turşuluk sebze satan Ahmet Kılıç ise, “Artık yerli domates, biber ve keleğin sonuna gelindi. Turşuluk ürünlerin pazara az gelmesi de fiyatlarını artırıyor. Pahalı olmasına rağmen Kırşehirliler turşu kurmaktan vazgeçmiyor, vazgeçmez de” diye konuştu. (HABER: BEYHAN BALLI)