Türk Telekom Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen 'TahtApp'

Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor

uygulaması, 11 ilde 24 yeni okulda daha kullanıma sunuluyor…

 

“TÜRKİYE'DE DİJİTAL

DÖNÜŞÜMÜNÜN ÖNCÜSÜYÜZ”

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, Türkiye'nin dijital dönüşümünün öncüsü olmalarının yanı sıra teknolojiyi insanın iyilik ve faydasına dönüştürme misyonları çerçevesinde projeler ürettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

'Türk Telekom olarak, teknolojiyi herkesin hayata eşit katılımını sağlayacak şekilde kullanıyor, engelleri ortadan kaldırıyoruz. Bu doğrultuda da özellikle kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi belirlerken herkesi değerli hissettirmek vizyonumuzu temel alıyoruz. Zira, sunduğumuz teknolojinin olanaklarından herkes faydalanabiliyorsa, çözüm ve hizmetlerimiz anlam kazanıyor. Bunun bilinci ile rotamızı, engelli bireylerin de hayata eşit katılımını sağlamak adına sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak belirliyor, bu kapsamda projeler üretiyoruz. Bu projelerden biri de Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen TahtApp yazılımı. Az gören çocukların sınıf içinde akranları ile birlikte eğitim hayatlarını sürdürmelerine olanak tanıyan TahtApp'i yeni eğitim-öğretim yılında daha fazla okulda kullanıma sunacağız. Bunun yanı sıra okullarda öğrenci ve velilere farkındalık eğitimleri de verilmeye başlanacak.'

Türk Telekom olarak, üstün teknolojileriyle geliştirdikleri projelerle engelli vatandaşların sosyal hayatın içinde daha fazla yer almalarına katkıda bulunmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Önal, Türkiye'ye değer katmak için sürdürdükleri kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin, artan bir motivasyon ve sorumluluk bilinciyle devam edeceğini bildirdi.

- AKM'DE 'SESLİ ADIMLAR' UYGULAMASI KULLANIMA SUNULDU

Hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle teknolojiyi, iyilik ve faydaya dönüştürmeyi hedefleyen Türk Telekom, ana destekçisi olduğu AKM'de kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar uygulamasını kullanıma sundu.

Görme ve işitme engellilerin faydalandığı Sesli Adımlar uygulaması, AKM'nin tüm girişlerine, sinema, kütüphane, sergi salonu, restoranlara, kafelere ve Türk Telekom Opera Salonu'na sesli yönlendirme sağlıyor.

Sesli Adımlar uygulamasını mobil cihazlarına indiren engelli sanatseverler, AKM'nin kapalı ve açık alanlarında, uygulama eşliğinde erişilebilir bir kültür sanat deneyimi yaşıyor.

- TAHTAPP İLE ÇOCUKLARIN DERSLERDEKİ FİZİKSEL KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLECEK

TahtApp uygulaması, gelecek eğitim döneminden itibaren projeye dahil edilen 24 yeni okulda kurularak kullanıma açılacak. TahtApp, tahtanın tablete aktarılması ile az gören çocukların engelsiz akranlarıyla bir arada eğitim alabilmesini sağlıyor.

Ders takibinde standardizasyon sağlayan uygulama, öğrencilerin dersleri takip etmesine, sorulara daha kolay cevap verebilmesine ve derslere diğer arkadaşları ile aynı tempoda, daha aktif katılımına da imkan tanıyor.

Türk Telekom yenilikçi proje ve uygulamalarını her geçen gün zenginleştiriyor. Türk Telekom'un sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi ile de kullanıcılar, 50 kategoride 3 binden fazla sesli kitap ve dünyaca ünlü 50 sesli betimlemeli tabloya mobil telefonları aracılığıyla ulaşabiliyor. Bunun yanında, 'Telefon Kütüphanesi' ücretsiz sunduğu İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonlarıyla da engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor. İSTANBUL (AA)