"YENİ SENDİKA"  Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası tarafından “Mobbingle Mücadele Destek Hattı” kurulduğu bildirildi.

Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Kayseri İl Temsilcisi Mustafa Ragıp Adıgüzel yaptığı yazılı açıklamada, yeni bir projenin daha hayata geçirildiğini belirterek “Türkiye’de ilk kez yapıldığı belirtilen mücadele destek hatları internet üzerindeki özel bir modülle ve anlık iletişim uygulamaları üzerinden yönetilecek” dedi.

 ‘İş Hayatının Vebası’ olarak nitelendirilen işyerlerinde mobbing davranışlarının sağlık sektöründe de yoğun bir şekilde görüldüğünü savunan Adıgüzel, yapılan çalışmalarda sağlık çalışanlarının 40’lara varan oranlarda kasten mobbinge maruz kaldığını, 90 üzerinde de bir veya birden fazla mobbing davranışıyla karşılaştığının ve çalışanların çoğunun işyerinde çalışma arkadaşlarının bu tür davranışlarına maruz kaldıklarına ve tanık olduklarını kaydetti.

MEYAD Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği ve Yeni Sendika Genel Merkezi işbirliği çerçevesinde Ankara’da genel başkanlar tarafından imzalanan “Mobbingle Mücadele Destek Hattı” protokolünün hayırlı olmasını dileyen İl Mustaf Ragıp Adıgüzel “Çalışanların sorunlarına yenilikçi yaklaşımlarla çözüm üretme anlayışında olduğu YENİ SENDİKA, Türkiye'de bir ilke imza attı. Başta kadın sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm sağlık ve sosyal hizmet profesyonellerimiz için bu hattı kurduk. Mobbing kavramının doğru anlaşılması ve mobbingle mücadele konusunda en yetkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan MEYAD uzmanları ve bilirkişileri ile birlikte yürüteceğimiz bu çalışma Türkiye'de çok önemli bir boşluğu dolduracaktır. Yüzbinlerce çalışanın korkulu rüyası olan, iş çatışması, istifa ve hatta kimi zaman intihar vakaları ile sonuçlanan mobbing ile kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Mobbingle mücadeleyi bir sorumluluk olarak gördüklerini anlatan Adıgüzel, “Çıkartılan mevzuatlarla yaklaşık on yıldır aynı zamanda bir hükümet politikası olan mobbingle mücadele çalışmalarına bizler de YENİ SENDİKA olarak katkı sağlamayı bir sorumluluk alanı olarak görmekteyiz. Bu hattımız aynı zamanda aslında her şeyin mobbing olmadığını ifade etmenin yanı sıra, mobbing kavramının çalışanlar tarafından da kolayca tüketilebilen ve içi boşaltılabilen bir kavram olduğunu anlatmaya çalışacağız. Yapılacak uzman görüşmeleri ile gerçekten de mobbinge maruz kalan mağdurların doğru şekilde tespit edilebilmesini sağlayacağız” diye konuştu. 

Kırşehir Adliyesi’nde çocuk teslimine ilişkin eğitim programı Kırşehir Adliyesi’nde çocuk teslimine ilişkin eğitim programı

İletişim ve başvuruların nasıl olacağı konusuna da açıklık getiren Adıgüzel şunları paylaştı: “Mobbingle mücadele destek hattı kapsamında 0 551 09 49 911 no’lu WhatsApp uygulaması üzerinden anlık iletilerle Türkiye’nin her yerinden bize anında ulaşılabilmesi mümkün olacak. Bunun yanında daha da önemlisi yenisendika.org internet sayfamız üzerinden tamamen özel bir modül oluşturduk. Bu modülde, mobbinge maruz kaldığını düşünen mağdurların kendilerini ayrıntılı şekilde ifade edebilmelerine ve bu sayede başvuruda bulunabilmelerine olanak sağlıyoruz. Uzmanlar tarafından yapılan incelemenin ardından başvurunun değerlendirilmesi sonucunda gerekirse idari veya hukuki başvurular yapılacaktır. Süreç bizzat bizim yetkili organlarımız ve avukatlarımız tarafından da takip edilecektir. Elbette tüm bu kazanımlar ve girişimler Önceki Dönem Sağlık Sen Genel Başkanı Yeni Sendika Kurucu Genel Başkanımız Metin Memiş gibi Tecrübeli bir Sendikacı anlayışı ile başarılı bir şekilde yürütülmektedir.  Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza hayırlı olsun diyor  tüm Türkiye'de hızla büyüyen Yeni Sendika'ya Kayseri de tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet çalışanlarımızı bekliyoruz." dedi. (HABER MERKEZİ)