İtalya’da benzer örnek yaşanmış, Juventus küme düşürülmüştü

Türk futbolunda bir milat olabilir!

TFF 2. Lig Beyaz grupta, 37’nci haftada 0-0 sona eren ve akabinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Kurulu’nun inceleme başlattığı Ankaraspor-Nazilli Belediyespor maçı gündemden düşmüyor.

Spor kamuoyunda her yönüyle ele alınan maçla ilgili verilecek karar, Türk futbolunda bir milat olabilir. Olası cezalar arasında iki takımın bir alt lige düşürülmesi de var.

Birçok spor otoritesi, futbolda bunun bir çok örneğinin yaşandığını, özellikle İtalya’da 2006 yılında başlatılan Temiz Ayaklar Operasyonu kapsamında, Juventus'un bir alt lige düşürüldüğünü ve 2004-2005, 2005-2006 sezonlarında elde ettiği şampiyonlukların geri alındığını anımsatıyor.

Avukat Emin Özkurt, Habertürk’te, Sine Çakır Heyse’nin sunduğu Gündem programında, maç öncesi beraberlik üzerine bir uzlaşının söz konusu olduğunun ileri sürüldüğü Ankaraspor-Nazilli Belediyespor maçıyla ilgili konuştu ve iki takımın küme düşürülmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

1-1’lerini üzmediler 1-1’lerini üzmediler

Özkurt’un, söz konusu maça dair çıkabilecek olası kararlara ilişkin açıklamaları şöyle:

 “Bu incelemeyle alakalı olarak bütün görüntüler, hakem ve gözlemci raporları, gerekirse kulüplerin yöneticilerinin beyanları, muhtemelen hesap hareketleri, bu maça oynanan bahis işlemleri, denetleme ve gözetlemeden geçilecek. Bunun akabinde eğer bir şike olduğuna dair kuvvetli bir şüphe oluşursa etik kurulu hazırlayacağı raporla birlikte bu raporunu ve sonucunu TFF yönetim kuruluna sunacak. Yönetim kurulu da Disiplin Kurulu’na aktarıp aktarmamaya karar verecek. Eğer bütün bu iddialar somut verilerle desteklenip şike ihtimaline kanaat edilirse, disiplin süreci başlayacak. Orada da bizim karşımıza disiplin kurulunun 56. maddesi çıkıyor. Buna göre; müsabakanın sonucunu veya sürecini, hukuka veya spor ahlakına aykırı bir şekilde etkilemeye çalışmak bir suç. Bundan dolayı da kulüplerin bir alt lige düşürülmesi artı bu ihlali gerçekleştiren kulüplerin yöneticilerinin ve futbolcuların süresiz hak mahrumiyeti gibi cezalara maruz kalması gündeme gelebilecek. Bu olasılıklar futbol disiplin kurulu çerçevesinde. Bir de şiddetin ve düzensizliğin önlenmesine dair 6222 sayılı bir yasamız var.  Bu yasa çerçevesinde de onun 11. maddesinde de şike ve teşvik primi başlığı düzenlenmiştir. Orada da, belirli bir spor müsabakasını sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya menfaat temin eden kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla ve 20. 000 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır.”

(HABER MERKEZİ)