Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü olarak uzun yıllar Türk Sporuna hizmet etmiş ve ülkemizin olimpiyatlarda birçok madalya almasında büyük emek ve fedakârlığı olan Mehmet Baykan, Vakıf bünyesinde kurulan Türk Dünyası Spor Konseyi Onursal Başkanı oldu. 

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Genel Başkanı Kırşehir eski Milletvekili ve Kırşehirli hemşehrimizDr. Abdullah Çalışkan, Türk Dünyası Spor Konseyi Onursal Başkanlığı görevini kabul eden Mehmet Baykan’a teşekkür etti.

Baykan’ın bilgi ve tecrübesi sayesinde birlikte birçok önemli projeye imza atacaklarını söyleyen Çalışkan, Türk Dünyası gençlerinin spor alanında birlik ve beraberliğine yönelik çalışmalar yapmaya başlayacaklarını ifade etti.

Türk Dünyasının birbirine yakınlaşması ve karşılıklı etkileşimin artması için sporun çok önemli ve etkili olduğunu söyleyen Çalışkan, bu amaçla Konsey olarak Vakıf çatısı altında gelecekte birçok başarılı proje ve faaliyete imza atacaklarına inandığını belirtti.

Kursiyerlerden Hayat Boyu Öğrenme Haftası sergisi Kursiyerlerden Hayat Boyu Öğrenme Haftası sergisi

Türk Dünyası 2040 Vizyonu çerçevesinde Türk Dünyasında birlik, beraberlik ve dayanışma bilincine sahip bir nesil yetiştirmek amacıyla gençlik hareketliliği, değişimi ve eğitimi konularında projeler hayata geçirdiklerini söyleyen Çalışkan, gençlik iş birliğinin kapsamlı bölge içi iş birliğinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu ifade etti.

Gençleri radikalleşme ve şiddet içeren aşırıcılık tehdidinden korumak için sporun çok önemli olduğunu belirten Çalışkan, bu kapsamda ortak çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

Türk Dünyası toplumlarını daha da yakınlaştırmak için sporun birleştirici gücünden yararlanmak gerektiğini belirten Baykan, bu amaçla Vakfın gelecekte sporun farklı alanlarında çeşitli turnuvalar, şampiyonalar ve benzeri etkinlikler düzenlemesi ve çeşitli projeler geliştirmesi için elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi.(HABER MERKEZİ)