Kırşehirliler Vakfı seçimlerinde Tuncay Tekay güven tazeledi

Kırşehir Kültür, Eğitim, Araştırma ve Sosyal Dayanışma Vakfı 14. Olağan Genel Kurulu, Ankara Altınpark’ta bulunan Kırşehirliler Vakfı binasında gerçekleşti. İki adayın yarıştığı genel kurulda mevcut başkan Tuncay Tekay, kullanılan 111 oyun 74'ünü alarak seçimleri kazanarak güven tazeledi.

Kırşehirliler Vakfı'nın 14. Genel Kurulu’na delegeler yoğun katılım sağlarken, birçok bürokrat ve Kırşehirliler katıldı. Divan Başkanlığı’na tek aday olarak gösterilen Kırşehirliler Vakfı eski Başkanı Sevilay Aslan seçildi. Divan Üyeleri ise Merve Özer, Burak Gökbulut, Cafer Güneş ve Mahmut Emirdoğan seçildi. Divan Üyelerinin seçiminden sonra şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem maddelerinin oylanması ve kabulünden sonra başkanlık seçimine geçildi. İki Başkan adayının kıyasıya yarıştığı Genel Kurul’da 111 delege oy kullandı.

Divan başkanı ve Kırşehirliler Vakfı eski Başkanı Sevilay Aslan genel kurulda yaptığı konuşmada, "Kurucu Başkanımız Süleyman Altın olmak üzere bugüne kadar, Kırşehirliye vermiş oldukları destekleri sebebiyle tüm seçilmiş başkanlara teşekkür etmek adına, aynı zamanda meslek üstadım olan Avukat Mehmet Ali Alan Bey’e Kırşehir ve Kırşehirliye vermiş olduğu destekleri için ve yine Kongre’nin gerçekleştirdiği yer olmak üzere Dikmen Vadisi ve Kırşehir’de tek başına Kırşehirliler için yaptırmış olduğu yurt sebebiyle bütün Kırşehirliler ve vakfımız adına çok teşekkür etmek istiyorum. Kurucu üyemiz Naci Erkan şu an hastanede yatıyor. Ona geçmiş olsun dileklerimi sizin ve şahsım adına ilettim. Son olarak, yarın yapılacak olan Cumhurbaşkanlık seçiminin huzur içinde geçmesini, ülkemizin geleceği ve refahı için özlenen kalıcı barışın sağlanmasına katkı sağlayacak bir Cumhurbaşkanı ile ülkemizin temsil edilmesini dileyerek kongremizi açıyoruz" diye konuştu.

7 YILDIR AİDAT ÖDEMEYEN ÜYELER SALONU KARIŞTIRDI

Kırşehirliler Vakfı mevcut Başkan Tuncay Tekay yaptığı konuşmada gerçekleştirdiği proje ve çalışmaları yönetim kurulu üyelerine anlattı.

Tekay, ”Herkesin de bilgisi olması açısından çalışmalarımızı bilgilenmesi açısından anlatıp ona göre vicdanen rahat olarak herkes oyunu kullanabilmeli. Şimdi biz göreve geldiğimizde Kırşehirliler vakfının genel merkezinde kapımızda müfettişleri bulduk. Müfettişlerin, diğer denetlemelerinin dışında en önemli maddelerinden birisi; bizim aidatlarla ilgili. Bizim aidat toplamamız 1996 yılında kurulan vakfın tüzüğüne bakın, burada 96 yılının kuruluşunda bu arkadaşların hepsinin imzası var bu tüzükte. Ve diyor ki; aidatını ödemeyen üye düşürülür. Bizim 2016’da yaptığımız tüzükte bu, aynısı. 2016 yılında tüzük değişimi yaptık burada da bu arkadaşlarımız, aidatlarını ödemediği takdirde düşürülür ama bizim hiçbir dönem bu arkadaşları düşürmekten yana bir tavrımız olmadı ve bizim hepimize, yönetim kurulu üyelerine 560 lira zimmet çıkardılar ve biz bu paraları ödedik. Aidatları toplamadığımız için. Netice olarak, müfettiş dedi ki; siz kimin parasını kimden toplu alıyorsunuz. Bu Vakıf devletin Vakfı, bu para da devletin parası. Siz bunu toplamadığınız zaman suçlu durumdasınız, ben sizin hakkınızda rapor tutarım. Biz onun üzerine arkadaşlara yazı yazdık. 28 kişi var. 1996 yılından 2021 yılına kadar 28 kişi hiç aidat ödememiş. Bizim uyarımıza rağmen arkadaşların 28 kişiden 19 kişisi aidatlarını ödediler. Ödemeyen 9 kişi var" şeklinde konuştu.

Tekay, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu 9 üye arkadaşlara 3 kez, 21 Ekim 2022, 27 Ekim 2022, 4 Ocak 2023 hepsine resmi yazı yazdık. Vakfın yani devletin alacağını istedik. Bu para bizim değil, devletin parası. Biz görevimizi yapmazsak bizim hakkımızda suç duyurulacağını ve gerekli tahkikatın yapılacağını söylediler. 1 sene mücadele ettik. Biz atmamak için elimizden geldiğini yaptığımız kadar bize de özellikle Vakfın hükmü şahsiyetinde tanımadılar. Bunu neticesinde 9 arkadaştan iki tanesi bize beni düşürün dedi. Biz kanuni görev olarak bunu yaptık yoksa biz düşürmemek için bunun mücadelesini verdik. Bu arkadaşların Vakıf Başkanı olarak düşürülmesinden yana taraf değilim. Ama bu Vakfında hükmü şahsiyeti olmalı. Kimse bu Vakfın yönetimiyle de Başkanıyla da dalga geçmemeli. Biz Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüş aldık. İsteyen arkadaşlarımıza Vakıflar Genel Müdürlüğünün görüşünü de takdim ederiz. Vakıflar Genel Müdürlüğü görüşte diyor ki; sizin anayasanız bu tüzük. Bu tüzükle biz sizin içişlerinize karışmayız. Bu tüzük neyi yazıyorsa siz onu uygulayacaksınız. Neticede ben vicdanen rahatım. Bu arkadaşların dönüşü olacaksa giderler İdari Mahkemeye dilekçe verirler. Vakıf yönetimi olarak biz onların geri dönmesi yönünde yine görüş belirtiriz. Biz hiçbir arkadaşımızın atılmasından yana değiliz. Bunu herkes böyle bilsin. Ama bu Vakfında hükmü şahsiyeti olmalı. Bugün biz varız yarın başka arkadaşlar var."

Kuruyemişçilerde yoğun mesai Kuruyemişçilerde yoğun mesai

Genel kurulda aday olan Ali Çetin, sık sık divanı eleştirdi. Konuşmasını tamamlamadan kürsüden ayrıldı.

Yapılan oylama sonucunda kullanılan 111 oyun 74'ünü alan Tuncay Tekay, 15. Dönem Kırşehirliler Vakfı Başkanı olarak seçildi.

Teşekkür konuşması yapan Tekay, "Bu saatten sonra bütün adaylar bütün çalışmalarımıza davetlidir, burası vakıf ve vakfetme yeridir, çalışmalarımızın büyümesi için bütün üyelerimizi çalışmalara davet ediyorum" ifadelerini kullanırken,

Tekay'ın rakibi Ali Çetin, yaptığı konuşmada "oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Editör: Çiğdem Sönmez