Kırşehir halkından Belediye ve diğer kurumlara çağrı:

 “Tüm binaların bodrum katlarını kontrol edin”

                6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan büyük deprem felaketinin ardından pek çok ilde depreme dayanıksız binaların yapıldığını, bir kısım binaların altında işyeri açılırken kolonların kesildiğini görmeleri Kırşehir halkını tedirgin etmeye başladı.

                Kırşehir’de özellikle şehir merkezindeki binaların çok eski olması nedeniyle depreme dayanıksız olabileceğini öne süren vatandaşlar, Kırşehir Belediye ile tüm resmi kurum ve kuruluşlar bu binaların depreme dayanıklılık testini yapmalarını, hatta bodrumlardaki kolonların kontrol edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Konut üreten firmalar Kırşehir’de konut alacak vatandaşların binanın genel görünümüne, ya da mutfak ve diğer bölümlerine bakmak yerine mutlaka bodrum katına inip taşıyıcı kolonlarının sağlam ya da çatlak olup olmadığına bakmalarını öneriyor. 

Deprem bölgesinde yıkılan binaların pek çoğunun depreme dayanıksız ve güvenli binalar olmamasından kaynaklandığı görüldü. Kırşehir’de yeni yapılan binaların yapı denetim firması gözetiminde depreme dayanıklı olarak yapıldığını düşündüklerini belirten vatandaşlar, ama yine de gönüllerinin rahat olması için mutlaka test yaptırmaları gerektiğini ifade ediyorlar. (HABER: BEYHAN BALLI)