Tokat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bünyesinde faaliyet gösteren 170 firmanın toplam 21 bin 800 megavatsaat seviyesindeki elektrik tüketimi yenilenebilir enerjiden karşılanacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tokat OSB'nin konuya ilişkin uygulaması CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığıyla alınan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasıyla (I-REC) yapılacak.

Söz konusu sertifikayla Tokat OSB'de faaliyet gösteren 170 firma toplam 21 bin 800 megavatsaat elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak.

Tokat OSB Müdürlüğünde gerçekleştirilen I-REC sertifikası teslim töreninde, CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül, aynı zamanda Tokat OSB Yönetim Kurulu Başkanı da olan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu'na sertifikayı takdim etti.

RECs International tarafından geliştirilen I-REC sertifikası elektriğin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini belgeliyor.

Bağımsız kuruluş IREC Foundation tarafından verilen ve denetlenen bu sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde üretilen her 1 megavatsaat elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor. Yetkili enerji şirketleri de bu sertifikayı talep eden müşterilerinin elektrik enerjilerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamasına destek veriyor.

Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesi ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan sistem sayesinde tüketiciler bilinçli ve güvenilir seçim yapabiliyor. Aynı zamanda yeşil enerji kullanımının karbon salınımının azaltılmasına yönelik olumlu bir adım olması nedeniyle tüketici davranışını yeşil enerji kullanan tesisler için pozitif yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar, satın aldıkları ürünleri üreten tesislerin yenilenebilir enerji sertifikası almasını şart koşarken buna karşılık çeşitli avantajlar da sağlıyor.

Bozok Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı Bozok Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hatipoğlu, söz konusu sertifikanın Tokat OSB'nin çevresel sürdürülebilirlik ve yeşil enerjiye olan taahhüdünün bir göstergesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"İklim değişikliği dünyanın en önemli sorunlarından biri. Biz de Organize Sanayi Bölgemizde ülkemize katma değer sağlarken çevre dostu uygulamalara öncelik vererek, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda tükettiğimiz elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak üzere CK Enerji Çamlıbel Elektrik ile anlamlı iş birliğine imza atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu sertifikayla, Tokat OSB'de faaliyet gösteren firmalarımız toplamda 21 bin 800 megavatsaat elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacaklarını taahhüt ediyor. Attığımız bu adımın, çevremizi koruma ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma konusundaki kararlılığımızı gösterdiğine inanıyorum. Sürdürülebilir bir gelecek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğimizi ifade ederek CK Enerji Çamlıbel Elektrik'e bu süreçte verdikleri destek için teşekkürlerimi iletmek istiyorum."

- 170 FİRMANIN ELEKTRİK TÜKETİMİ YEŞİL ENERJİDEN KARŞILANACAK

Tokat OSB Bölge Müdürü Bilgehan Yakar ise sadece Tokat OSB'de değil Türkiye'de de enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Bölgemizde yenilenebilir enerjiye olan ilginin arttığı bu dönemde gerek özel sektör gerekse devlet kanallı teşvikler ile önemli yatırımlar yapılmaktadır. Başta tekstil olmak üzere, mobilya, gıda, kimya, plastik, metal, gibi değişik sektörlerden 170'i aşkın firmada yaklaşık 9 bin kişinin çalıştığı karma yapıda bir OSB niteliğindeyiz. Önümüzdeki yıllarda katılımcı firmalarımızda yüksek teknolojiye dayalı üretim biçimlerinin artması perspektifinden yola çıkarak, bölgemizde insan kaynağımızı geliştirmeyi, dijital anlamda dönüşümümüzü başarmayı, çevreye duyarlı bir sanayi bölgesi niteliğimizi korumayı, bölgemizde ve yakın yerleşim alanlarında yaşayanların hayat kalitesini artırmayı gelişim eksenimiz olarak görüyoruz."

CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Bülbül de doğa dostu enerji kullanmayı teşvik eden yenilenebilir enerji sertifikalarının kullanıcılara pek çok avantaj sağladığına dikkat çekerek, şunları aktardı:

"Sürdürülebilirlik ve çevresel bilinç, iş dünyasının ve toplumunun geleceğinde her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Biz de yıllardır enerji sektöründe uzmanlaşıp büyürken, çevre dostu elektrik tedarik etmek isteyen sanayi ve ticarethanelerin I-REC sertifikasını almalarına da destek oluyoruz. Bu sayede enerji tüketiminin çevresel etkilerinin en aza indirilmesi konusunda doğa dostu bir çalışmanın içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu sertifikayı alarak daha yeşil bir geleceğe katkı sağlayan Tokat OSB’yi gönülden kutluyor, iş birliğimizin devamını diliyorum." ANKARA (AA)