UNESCO tarafından 2023 yılının Aşık Veysel yılı olarak ilan edilmesi ve ölümünün 50. Yılı olması nedeniyle Aşık Veysel, 5 Aralık 2023 Salı akşamı saat 20.00’de Kırşehir’de Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde anıldı.

Anadolu Mektebi tarafından organize edilen Aşık Veysel’i anma programına sanatçı olarak Kırşehir’in fahri hemşerisi Türk Halk Müziğinin değerli sanatçısı Bayram Bilge Tokel katıldı.

Sanatçı Bayram Bilge Tokel hem Aşık Veysel, hem eserleri hakkında bilgiler verdi.

MHP’li İl Genel Meclisi üyesi  adaylarından gazetemize ziyaret MHP’li İl Genel Meclisi üyesi adaylarından gazetemize ziyaret

Anadolu Mektebini temsilen  başta İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas, Eskişehir, Adana ve Kırşehir olmak üzere ülkemizin değişik illerinden öğrencilerinin de katıldığı programa Kırşehirlilerde yoğun ilgi gösterdi.

Programa sanatçı olarak katılan Türk Halk Müziği Bayram Bilge Tokel hem anlatımlarıyla, hem okuduğu bozlak ve hareketli türkülerle konsere gelenleri hem ağlattı, hem oynattı.

Programın bitiminden sonra Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz yaptığı kısa konuşmada Kırşehir’in UNESCO tarafından dünyanın ilk ve tek müzik şehri ilan edildiğini, bu bakımdan Aşık Veysel’in ölümünün 50.yılında Kırşehir’de anılmasının anlamlı olduğunu söyleyerek, 2024 yılının da Neşet Ertaş yılı olması için UNESCO nezdinde girişlerde bulunduklarını söyleyerek, bu programı düzenleyen ve Kırşehir’de yapılmasını sağlayan Anadolu Mektebi kurucularına, yöneticilerine ve ilimize gelen öğretmen, öğrenci ve diğer misafirlere teşekkür etti.

Son olarak Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz fahri hemşerimiz sanatçı Bayram Bilge Tokel’e plaket takdiminde bulundu. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)