TÜRKİYE Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, A Millî Takımımızın bu akşam oynayacağı İtalya karşılaşmasının, teknik direktör Vincenzo Montella'nın kadroyu belirlemesi adına önem taşıdığını söyledi.

"HEDEF TABİİ Kİ GALİBİYET VE KADRO LİSTESİNİN BELİRLENMESİ"

Başkan Büyükekşi, A Millî Takımımızın sponsorlarından Damat Tween'in Bologna'daki mağazasının açılışında yaptığı açıklamada, "İtalya son Avrupa şampiyonu. O yüzden önemli bir maç. Ama hocamız Montella, özellikle güçlü takımlarla hazırlık maçı yapmak istedi. Bundan sonra Polonya var, ikisi de Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılan takımlar. İtalya'da şöyle de bir özellik var, hocamız İtalyan. Ayrıca bugün maç yapacağımız Bologna'daki stat, Montella'nın ilk olarak millî takım formasını giydiği stat. O da ayrı bir tevafuk oldu. Bu güçlü rakibe karşı hedef tabii ki galibiyet ve Avrupa Futbol Şampiyonası için 7 Haziran'da teslim edilecek olan kadro listesinin belirlenmesi." ifadelerini kullandı.

"HOCAMIZ 35 KİŞİLİK KADROYU 26'YA DÜŞÜRECEK"

UEFA PLAYMAKERS PROGRAMINA KATILMAK İSTEYEN KULÜPLER İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI UEFA PLAYMAKERS PROGRAMINA KATILMAK İSTEYEN KULÜPLER İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI

"Hedefimiz ilkleri başarmak" sözlerini kullanan Başkan Büyükekşi, "İtalya karşısında da başarılı olup, galip gelmek için elimizden gelen yapacağız ama önceliğimiz maçın sonucundan çok kadroyu belirleyebilmek. Hocamız bu maçın haricinde, yarın da Ümit Millîlerimiz ile maça çıkmayan kadroyla 30'ar dakikalık iki devreli bir maç yapmak ve 7 Haziran'daki kadroyu ona göre belirlemek istedi. 35 kişilik kadroyu 26'ya düşürecek hocamız. O yüzden son derecek önemli." şeklinde konuştu.

"2032 yılında A Millî Takımımız Avrupa Şampiyonu olacak"

Başkan Büyükekşi, Türkiye ile İtalya'nın EURO 2032'yi ortaklaşa düzenleyeceğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz aylarda 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı İtalyan dostlarımızla birlikte Türkiye'de düzenleme hakkını kazanmış olduk. O yüzden bugün İtalya'da olmanın ayrı bir manası var. Baktığımızda bizim futbol elçimiz Volkan Demirel'di. Volkan Demirel de bizimle. Bugün maçtan sonra da EURO 2032'nin ortak olarak düzenlenmesiyle ilgili Buffon ve Volkan Demirel bir araya gelecek. 2032, Türkiye için çok önemli çünkü yılardan bu yana uğraşıp elde edemediğimiz bir hakkı kazanmış olduk. Stadyum ve altyapı yatırımlarımızla hazırız. Bir iddia ortaya koyuyoruz: 2032 yılında A Millî Takımımız Avrupa Şampiyonu olacak. O yüzden, şu anda gençlerin millî takıma girmesi çok önemli. Arda, Semih, Can, Kenan gibi yıldızlarımız o zaman 26 yaşında olacak. Şimdiden geleceğin millî takımını kuruyoruz, o zaman çok daha tecrübeli ve futbolun dünya çapındaki yıldızları olacaklar. Hedefimiz, onlara daha yeni gençleri de ekleyebilmek. Ayrıca şu an Avrupa'nın en genç millî takımıyız, bir diğer hedefimiz de bunu sürdürebilmek."

Kaynak: (TFF BÜLTEN)