Az ama öz atıyor! Az ama öz atıyor!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2’nci Lig'den Adıyaman FK ve Diyarbekirspor, 3. Lig'den Kahramanmaraşspor, Osmaniyespor ve Malatya Arguvanspor'un çekilme taleplerini onayladıklarını açıkladı.

TFF Başkanı Büyükekşi açıkladı! İşte ligden çekilme talebi reddedilen kulüpler

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği ile bir araya geldi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan başkan Büyükekşi, liglerin 3-4 Mart tarihlerinde başlaması konusunda mutabık kalındığını belirtirken, ligden çekilecek takımları da açıkladı.

Mehmet Büyükekşi'nin açıklamaları şöyle: "2. Lig Kırmızı Grup'ta Adıyamanaspor ve Diyarbekirspor ligden çekildi, İskenderunspor'un bir talebi olmadı. Yine 2. Lig'den Şanlıurfaspor ve Amedspor lige devam edecekler. 3 Lig 2. Grup'ta Kahramanmaraşspor ligden çekiliyor. Yine 3. Lig 3. Grup'ta Osmaniyespor ve Malatya Argavunspor ligden çekiliyor. Bazı kulüplerimiz Sivas Belediyespor, Niğdespor ve Tarsus İdmanyurdu gibi kulüplerimizin talepleri oldu. Önceki gün kamuoyuna açıkladıK. TFF yönetim kurulu olarak aldığımız bir karar var. Devletimiz 10 ilde olağanüstü hal kanununu uyguladı. Olağanüstü hal uygulanan illerdeki çekilme taleplerini olumlu karşıladık. Olağanüstü hal uygulanmayan illerin taleplerini reddettik. Bu kulüpler ligin son sırasında veya son 2-3 sırasında olan kulüpler. Onları tabii ki reddettik. Ligden çekilmek isteyen takımların taleplerini onayladıklarını söyleyen Büyükekşi, "Çekilen takımlar hak kaybı olmadan önümüzdeki sezon bulundukları liglde devam edecekler. Herhangi bir küme düşme söz konusu olmayacak. Önümüzdeki yönetim kurulu toplantısında da kümede kalma sayısını belirleyeceğiz" dedi.

Tesisleri kullanılamaz hale gelen takımlar da olduğunu belirten Büyükekşi "Kulüp binaları yıkılan İskenderunspor, Amedspor, Karaköprüspor ve Şanlıurfaspor'un maçları belli bir süre başka bir şehirde oynama talepleri var. Bunları da değerlendireceğiz. Bunun dışında Amedspor, Şanlıurfaspor ve Karaköprüspor'un Antalya'da kamp yapma talepleri var. Elimizden gelen desteği vermek için çaba sarf edeceğiz." diye konuştu.

Çekilen takımların ardında oluşacak tabloyu değerlendiren Mehmet Büyükekşi "2. ve 3. ligleri Haziran ayı başına kadar bitirmek istiyoruz. OHAL ilan edilen illerde çekilme taleplerini olumlu karşıladık. OHAL olmayan illerdeki talepleri ise reddettik" ifadelerini kullandı.

Transfer konusunda FIFA'dan 10 günlük ek izin aldıklarını ve bu iznin de önümüzdeki günlerde biteceğini hatırlatan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, ek olarak FIFA'ya transfer süresinin 5 Mart'a kadar uzatılması konusunda yazı yazdıklarını ve cevap beklediklerini belirtti.

Ligde 2 takım çalıştıran teknik adamların, 3. bir takımı çalıştıramadığı kuralını, federasyon yetkisini kullanarak değiştireceklerini de ifade eden Mehmet Büyükekşi, "Kulüplerin çekilme kararları sonrasında teknik adamlar bir başka takım çalıştırabilecekler, bunun kararını alıyoruz. Futbolcularla ilgili yetki de FIFA’da. Eğer 2 kulüpte oynadıysa, ligden çekilen kulüplerde oynadığı için 3. bir transfer izni istiyoruz." şeklinde sözlerini tamamladı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ardından konuşan 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Hasan Gökçe, federasyonun ilk günden itibaren kulüplere nasıl yardımcı olunacağını düşündüğünü belirterek, TFF yönetimine teşekkür etti.

TFF'den Hatayspor ve Gaziantep FK kararı TFF'den yapılan açıklamaya göre, 6 Şubat Pazartesi günü yaşanan felaket nedeniyle depremden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana olmak üzere 10 ilde merkezi bulunan ve 2022-2023 sezonunda profesyonel liglerde çekilme talebinde bulunan kulüplerin başvuruları kabul edildi.

(HABER MERKEZİ)