Kırşehir'de yatırımcısına uzun vadede kazandıran altın için yeni yasaklamaların Temmuz ayında geleceği öğrenildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz yıl göreve başladığında çeyrek ve yarım gram altın üretimlerini durdurmuştu. Yaz aylarında başlayan düğün sezonu nedeniyle gram altınlar için de kısıtlama kararlarının devreye sokulması bekleniyor.

Kırşehir'de yatırımcısının sık sık takip ettiği altın fiyatları son dönemlerde yatay bir seyir halinde seyretmesi ve ons ile birlikte aynı seviyelerde olması yeni tedbirleri de beraberinde getirdi.

IPARD tanıtım toplantısı 22 Temmuz’da IPARD tanıtım toplantısı 22 Temmuz’da

Kuyumculuk sektöründen aktarılan kulis bilgilerine göre, yasakların geri çekilmesi bir kenara, yaz aylarında altına yönelik yeni kısıtlamalar gelmesi bekleniyor. 31 Mart sonrasında dolar kurunda yaşanan yatay seyir, altın fiyatlarını tamamen ons ile uyumlu hale getirirken, ilerleyen aylarda yükselişe geçmesi beklenen altına yönelik talepleri şimdiden kısıtlamak için hazırlıklar başladı.

Kuyumculardan alınan bilgiye göre ekonomi yönetiminin yaz aylarında 22 ayarlık gram altın üretimini tamamen durdurmaya hazırlandığını belirterek, bu kararın alınması halinde sürecin ilerleyen dönemde 24 ayarlık 1 gram altınlara da sıçrayabileceği uyarısında bulundular.

Muhabir: (HABER: FAHRETTİN TOKER)