“Türk Milleti her zaman, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir” “Türk Milleti her zaman, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir”

Günümüzde tüm platformlarda dijitalleşmeler arttıkça Kırşehir'de bulunan ve sayıları 60-70'i bulan internet kafeler artık tarihe karışıyor.

Bir döneme damga vuran internet kafeler, eski değerini yitirmiş durumda. 10 sene önce Kırşehir’de sayıları çok fazla olan internet kafelerin çoğu kepenk indirdi.  Günümüzde sayıları oldukça azalan internet kafe işletmecileri, önümüzdeki süreçte kendilerinin kepenk indirmek zorunda kalabileceklerini ifade ediyor.

Kafe sahipleri gelişen teknolojiyle birlikte ve artan maliyetler karşısında artık direnecek güçlerinin kalmadığı söyleyerek, “İlk açtığımızda işler çok iyiydi. İnsanlar bilgisayar başına oturabilmek için kuyruğa giriyorlardı. Şimdi ise neredeyse her eve internet girdi. Keza cep telefonları ile de internete girilebiliyor. Oyun oynamak için gelen çocukların dışında pek bir hareketlilik kalmadı” ifadelerini kullandı.

İnternet kafelerine 12 yaşın altındaki çocukların girişinin yasak olduğunu söyleyen kafe işletmecileri, bu konuda denetimlerin yapıldığını ve internet tarayıcılarının da müşterilerinin zararlı sitelere girmemesi adına filtreli olduğunu ifade etti. Her işletmecinin bu kurallara uymak durumunda olduğunu belirtirken, Biz bu gereklilikleri yerine getiriyoruz” dedi. Vergi, elektrik faturası, internet faturası gibi giderleri karşılamakta zorlandığını ifade eden İşletmeciler, "Günümüzde artık maliyetler o kadar arttı ki bizlerde evimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz. Artan maliyetlerin altında ezilip kalıyoruz" ifadelerini kullandılar.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER