KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirildi. Kırşehir'de eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi'ne ulaşabilmekte.

Fresh kokulara rağbet arttı... Fresh kokulara rağbet arttı...

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu uygulamanın yaygınlaştırılması, şiddet gören kadınların bu uygulama sayesinde emniyet ekiplerine anında bilgi ulaştırması için yoğun çaba göstererek bilgilendirmelerde bulunmaya devam ediyor.

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği "Kadın Destek Uygulamasına (KADES)", T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulamadır. Bu uygulama  ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak , bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanmaktadır.

Bu kapsamda Kırşehir'de 2024 yılı Nisan ayında 337 kişiye KADES kapsamında yüz yüze eğitim verildi. 2023 yılında KADES Uygulaması 8.972 kez indirilirken ve 2024 yılı Nisan ayında da 191 kez indirildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker