Kaman'ın en çok konuşulan ismi aday adaylığını duyurdu Kaman'ın en çok konuşulan ismi aday adaylığını duyurdu

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti İl Başkanlığı'ndaki ziyaretin ardından Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile birlikte Ahilik Haftası kutlamalarına katıldı. Burada konuşan Yılmaz, "Bu yıl 36’ncısını kutladığımız Ahilik Haftası adeta bir esnaf bayramına dönüşmüştür. Ahiliği yaşatmak ve tanıtmak amacıyla her yıl düzenlenen bu etkinlikleri özellikle, Ahilik değerlerini gelecek nesillere aktarmak bakımından kıymetli bulduğumuzu belirtmek istiyorum.
Toplumumuzu manevi bakımdan imar eden ve sarsılmaz temeller üzerine yerleştiren bir kurum olarak Ahiliğin bizlere bıraktığı miras önemlidir. 13’üncü yüzyılda Ahi Evran-ı Veli tarafından kurulan Ahilik teşkilatı; ticaret, zanaat ve mesleğin ahlak ve doğrulukla kurumsallaşmış halidir. Ahilik, Selçuklu döneminde Türk- İslam medeniyetlerini kaynaştıran bağ, Osmanlı’yı cihan devleti yapan sır, İstiklal Harbi’nin arkasındaki özveridir. Ahilik, sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, milletimizin kültürel kodlarında var olan alplik, yiğitlik ve dayanışmacılık özellikleri ile İslam ahlakını yoğurarak, insanlığa sunduğu bir yaşam nizamıdır. Ahiliğin özünde adalet, merhamet, ehliyet-liyakat, helal kazanç, dayanışma, kul hakkına riayet, dürüstlük, kaliteli üretim, yardımlaşma ve Hakk'ın rızasını kazanmak için çalışma anlayışı vardır" diye konuştu.
'31 AĞUSTOS İTİBARİYLE 132 MİLYAR LİRA CİVARINDA KREDİ KULLANDIRDIK'
Esnafın önemine değinen Yılmaz, "Ahiliğin günümüzde temsilcileri olan esnaf ve sanatkarlarımızı, sadece ekonomik aktör olarak görmüyoruz. Esnaf toplumumuzun çimentosudur.  Birliğimizin teminatıdır. Her alanda önemli yeri vardır. Ülkemizin gelişmesinin, büyümesinin, hedeflerine doğru adım adım yol almasının kökleri, esnaf çalışkanlığına ve ahlakına dayanır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde esnaf ve sanatkarlarımızın görevini icra etmesi için çok şeyler yaptık. Şöyle bir dönüp geriye baktığımızda Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'ndan esnaf ahilik sandığına, Esnaf ve Sanatkarlar Destek Sistemi ESDES’den sanayi siteleri için TOKİ imkanlarına her zaman esnafımızın yanında olduk. Kovid salgını döneminde, esnafımızı mali olarak destekledik. Kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin, yani pek çoğu esnaf ve sanatkarlardan oluşan 850- 900 bin civarında insanımızın ticari kazançlarının gelir vergisinden istisna edilmesini sağladık. 31 Ağustos tarihi itibariyle bu yıl içerisinde 132 milyar lira civarında kredi kullandırdık" diye konuştu. 
'YÜZDE 8,5 ENFLASYONA KADAR BİR DÜŞÜŞ TRENDİ ÖNGÖRÜYORUZ'
Vatandaşların sıkıntı yaşadığını bildiklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: "Bütün dünyayla birlikte biz de ekonomik olarak özellikle hayat pahalılığı anlamında zorlu bir dönemden geçiyoruz. İşte bunu Aşama aşama belli bir vade içinde inşallah çözeceğiz. Bunun programını hazırladık. Bu yıl geçici olarak bir yükseliş var. Bir geçiş sürecindeyiz. Ancak gelecek yıldan başlayarak inşallah adım adım tek haneli enflasyonlara ülke olarak geri döneceğiz. Her yıl daha düşük bir enflasyonla 2026'ya geldiğimizde yüzde 8,5 enflasyona kadar bir düşüş trendi ön görüyoruz. Bunu da inşallah başaracağız."
'TÜRKİYE YÜZYILINI İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, enflasyonla mücadele ederken büyümeyi, istihdamı da ihmal etmeyeceklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Bu konularda da yine özellikle gençlerimize yeni iş imkanları oluşturmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz. 'Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat' diyeceğiz. Elbirliğiyle inşallah yine ülkemizi büyütmeye ve Türkiye yüzyılını inşa etmeye devam edeceğiz. Dördüncü hedefimiz ise Türkiye'de tüm bu yaptıklarımızın sonucu insanımızın refahını kalıcı bir şekilde arttırmak istiyoruz. Bunun da sosyal adaletin de gerektirdiği adımları bugüne kadar attığımız gibi orta vadeli dönemde de program döneminde de atmaya devam edeceğiz. Enflasyonu düşürmek başlı başına sosyal refahı arttırıcı bir faktör. Büyümeyi geliştirmek ama bunun dışında eğitim, sağlık, mesleki eğitim, vergi düzeninde yapacağımız düzenlemeler, bütün bu alanlarla birlikte sosyal refahımızı arttırmaya, sosyal adaleti güçlendirmeye devam edeceğiz." (HABER: FAHRETTİN TOKER)