Türk Ekonomi Bankası (TEB), kadın liderliğindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansman ihtiyacını gidermek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 50 milyon avro tutarında yeni bir kredi anlaşmasına imza attı.

TEB açıklamasına göre, kredi, EBRD'nin TEB ile yürüttüğü Türkiye İş Dünyasında Kadınlar II (TurWiB II) Programı kapsamında yer alıyor.

Kadın girişimcileri ve patronları desteklemenin, onların iş fikirlerine katkı sunmanın hepimizin ortak geleceğine pozitif etki yaratacağı bilinciyle hareket eden TEB, finansman desteğinin yanı sıra kadın girişimcilerin iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmaları için onlara yol gösteriyor, yeni pazarlara ulaşmaları için gerekli bilgiye erişimlerini kolaylaştırıyor ve ekosistem paydaşlarıyla ortaklaşa çalışmalar yaparak daha fazla kadın girişimciye ve patrona ulaşmayı hedefliyor.

Pembe kıyafetli arıcılar, organik bal üretiminde söz sahibi olmak istiyor Pembe kıyafetli arıcılar, organik bal üretiminde söz sahibi olmak istiyor

Bankacılık faaliyetleriyle ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunan TEB, “iyi ve örnek banka” anlayışıyla da topluma değer katan, pozitif etki yaratan çalışmalar yapıyor.

Sürdürülebilirliği iş sistemlerinin ve karar verme süreçlerinin odağına yerleştirerek toplumsal fayda sağlamaya odaklanan TEB’in kadınların iş gücüne katılmasının teşvik edilmesinden girişimcilerin desteklenmesine, toplum genelinde finansal okuryazarlık bilincinin yükseltilmesinden sosyal girişimciliğin yaygınlaşmasına kadar topluma fayda sağlayan çok sayıda projesi bulunuyor.

- 'KURUCUSU YA DA YÖNETİCİSİ KADIN OLAN KOBİ’LERİMİZE KREDİ DESTEĞİ VERECEĞİZ'

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, EBRD’nin 50 milyon avro tutarındaki bu desteğiyle kurucusu ya da yöneticisi kadın olan KOBİ’lere uygun faiz oranlarıyla taksitli ticari kredi imkanı sağlayacaklarını belirtti.

Kadın iş gücünün ekonomiye dahil edilmesinin önemi her geçen gün daha fazla fark edildiğini ve bu konuda çalışmalar yapıldığını aktaran Mendi, şunları kaydetti:

'Biz de TEB olarak, kadın işletme sahiplerine destek sağlamak ve ekonomideki potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla sektörde bir ilke imza atarak 2015’te başlattığımız Kadın Bankacılığı ile bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeye ve ekonomiye daha fazla dahil olmalarına yönelik çalışırken, iş hayatında karşılaştıkları engelleri aşmalarına destek olmak için de çok yönlü ürün ve hizmetler sunuyoruz.Kadın girişimci ve patronların finansmana erişimini kolaylaştırmak için çeşitli kaynaklarla kredi çözümleri sunuyoruz. EBRD ile gerçekleştirdiğimiz kredi anlaşması ile bu desteğimizin kapsamını daha da genişletiyoruz. EBRD’nin 50 milyon avro tutarındaki bu desteğiyle kurucusu ya da yöneticisi kadın olan KOBİ’lerimize uygun faiz oranlarıyla taksitli ticari kredi imkanı sunacağız.'

Verilen bilgiye göre, TEB’in “sürdürülebilir bir toplum ve daha iyi bir gelecek” için yaptığı çalışmalarda sürdürülebilir finansın da önemli bir yeri bulunuyor.

Müşterilerine sürdürülebilirlik kapsamındaki proje ve yatırımlarında ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlamak için çalışan TEB, uluslararası çerçeve dokümanlarla uyumlu “yeşil kredi”, “sürdürülebilirlik bağlantılı kredi” gibi kredi ürünlerinin yanı sıra müşterilerinin pozitif etki yaratmayı hedefledikleri yatırım planlarını detaylı olarak inceleyerek özel finansman çözümleri sunuyor.

TEB, EBRD ile yaptığı yeni anlaşmayla, kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek ve ekonomiye daha fazla dahil olmalarına katkıda bulunmak için TEB Kadın Bankacılığı kapsamında yaptığı çalışmaları daha da genişletmeyi hedefliyor. İSTANBUL (AA)

Editör: İlknur öncü