Türkiye Diyanet Vakfı, (TDV) “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin” temasıyla yürüttüğü zekat kampanyası kapsamında son 5 yılda 10 milyondan fazla kişiye yardım ulaştırdı.

Mustafa Orman Belediye Başkan Yardımcısı Oldu Mustafa Orman Belediye Başkan Yardımcısı Oldu

Afet ve acil yardımlardan eğitime, gıdadan barınmaya, hayri ve sosyal faaliyetlerden tıbbi malzemeye ve dini hayatı destekleme faaliyetlerine kadar birçok alanda ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıran TDV son 5 yılda 550 milyon TL’lik zekat yardımıyla 10 milyondan fazla kişiye ulaştı.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde yürüttükleri zekat kampanyasıyla kardeşlik köprüleri kurduklarını ifade etti. Zekatın farz bir ibadet olduğunu hatırlatan İzani Turan, “İnfak duygusu yüksek hayırseverin zekat bağışlarını yurt içi ve yurt dışında olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmaya gayret ediyoruz” dedi.

Vakfın yarım asra yakındır iyilik faaliyetlerine devam ettiğini vurgulayan Turan, “Yurt içinde 81 ilde 1003 şubemizle ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyoruz. Yurt dışında ise 149 ülkede yardım faaliyetlerini sürdüren Vakfımız, kriz bölgelerinde ve ihtiyaç bulunan coğrafyalarda aktif bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. 2022 yılının ilk 11 ayında 265 milyon liralık zekat toplayarak 2 milyonu aşkın ihtiyaç sahibine yardımlarımızı ulaştırdık. Şu an sahada yardımlarımız devam etmekte; dünyanın farklı coğrafyalarında açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca kardeşimize zekatları güvenilir bir şekilde ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zekat ibadetinin yıl boyunca yerine getirebileceğini söyleyen Turan, şöyle konuştu:

“Zekat ibadeti sadece Ramazan ayında değil, yılın her dönemi yapılabilecek bir ibadet. Hayır ve hasenatın toplumu kucaklayan yüzü olan zekat iyilik yapmanın en etkili yollarından birisidir. Müslümanların bireysel ve toplumsal hayatına doğrudan temas eden dini vecibelerimizden birisi olan zekâtın doğru bir şekilde toplanarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması çok büyük önem taşıyor. Milletimizin zekât vermek için gerçek muhtaçları ve güvenilir kurumları aradığı bir dönemde Vakfımız, ‘Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin’ projesiyle ihtiyaç sahiplerini tespit ederek veren el ile alan al arasında köprü oluyor. Vatandaşlarımızın zekat ibadetini yıl boyunca yerine getirebilmesi, mal varlığının hesaplanıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına yardımcı olabilmek için zekathesapla.tdv.org adresi ve mobil uygulamamız aracılığıyla vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Hayırseverlerimiz kolaylıkla zekatlarını bağışlayabilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış olabilirler.” (HABER MERKEZİ)