Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ortaklığında Antalya’nın Alanya ilçesindeki Güzelbağ bölgesinde fidan dikim töreninde gerçekleştirildi.

“1 İyilik 1 Fidan” projesi kapsamında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen fidanlar Antalya’nın Alanya ilçesindeki Güzelbağ bölgesinde düzenlenen tören sonrasında dikildi.

Engelli Kardeşlerimizden  Engelsiz Program Engelli Kardeşlerimizden Engelsiz Program

Törende konuşan Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin “Bugün burada DİTİB tarafından Türkiye Diyanet Vakfımıza emanet edilen fidanların dikimini gerçekleştirdik. Gelecek nesillere daha ferah ve daha yeşil bir dünya bırakmak için fidan dikimlerini çok önemsiyoruz. Fidan, ağaç olmazsa olmazımız olan oksijenimizin ana kaynağıdır. Fidan dikmek aynı zamanda sadaka-i cariyedir” ifadelerini kullandı.

1 İyilik 1 Fidan projesi kapsamında bugüne kadar 680 bin fidanı toprakla buluşturduklarını ve 27 bini Kahramanmaraş’a olmak üzere, yıl sonuna kadar toplamda 800 bin fidanı toprakla buluşturmuş olacaklarını belirten Çetin, hayırsever bağışçılara ve iş birliğinden dolayı DİTİB ile Alanya Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür etti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan fidan dikim törenine; DİTİB Essen Eyalet Birliği Ateşesi İbrahim Halil Karaman, DİTİB Essen Eyalet Birliği Başkanı Özkan Güler, Antalya İl Müftü Yardımcısı Talat Özmet, Alanya İlçe Müftüsü Dr. TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe ve İhsan Alkan Alanya Orman İşletme Müdürü Yücel Sönmez’in yanı sıra çok sayıda bağışçı ve gönüllü katıldı. (HABER MERKEZİ)

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş:

 

“İcradan gelen ihale araçlarının ikinci

eli etkilemeyeceğini öngörüyoruz”

 

Son günlerde gündeme gelen “icralık ikinci el araçların ihalesi” konusuyla ilgili olarak Otomerkezi.net sektörel öngörülerde bulundu.

Konu hakkında birçok belirsizliğin var olduğuna dikkat çeken Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Bahsi geçen 700 bin rakamı gerçeği yansıtmadığı gibi bu araçların birçoğu terk edilmiş ve uzun yıllar otoparkta bekleyen araçlardır. Sadece otomobil değil, traktöründen elektrikli bisikletine kadar kırılımı çok geniş bir havuz. Trafiğe çıkabilecek otomobil sayısı ise ancak ortalama 25 bin adete ulaşır. Asılsız olarak iddia edildiği gibi 700 bin araç var olsa dahi bu araçların bir anda satışa çıkması mümkün değil. Satışa çıksa dahi bu araçlara teminat ödeyebilecek, akabinde nakit satın alabilecek, serviste eksiklerini yaptırabilecek güce sahip bir tüketici profilimiz maalesef yok. Geçmiş hasar durumları, güncel mekanik durumları hakkında en ufak bir bilgi de yok ve ekspertiz şansı bulunmuyor. Çekme belgeli bu araçların onarımı, toparlanması, muayenesi, trafiğe tekrar çıkması ise en az 6 ayı bulacaktır. En önemlisi tamamen nakdi olan tüketiciler sadece satın alma şansına sahip ve hiçbir finansman modeli sunulmadığı için ikinci el araç pazarında fiyatları gözle görülür biçimde düşürmeyecektir.” dedi.

İkinci elin merkezi Otomerkezi.net, yakın zamanda basında yer alan “icralık ikinci el araçların ihalesi” konusunun, pazara olabilecek etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Birçok hususun belirsiz olduğunu aktaran Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, 700 bin adetlik araç sayısının asılsız olduğuna dikkat çekti.

FİNANSMAN MODELİ YOK, ARAÇLARDA EKSPERTİZ ŞANSI BULUNMUYOR

İkinci el araç fiyatlarının son 2 ayda düşüş trendinde olduğunu ve son haftalarda stabil seyrettiğini ifade eden Karakaş, ihale araçları ile ilgili öngörü ve değerlendirmelerini paylaştı. Karakaş “Uzun yıllardan bu yana bu tür ihaleler düzenli olarak yapılıyor. Ancak bu ihalelere katılmış olanlar çok iyi bilirler ki araçlara önden ekspertiz yaptırma şansınız olmadığı gibi araçların kapısını, kaputunu açma şansınız dahi yok. Kilometresini dahi bilmiyorsunuz. Tabiri caizse kapalı kutu; satın alacağınız aracın motor, mekanik durumu hakkında bilgi alamıyorsunuz. En önemlisi belirli bir finansman modeli de sunulmuyor. Sadece nakdi gücü olan satın alabiliyor ve belirli bir teminatın ödenmesi gerekiyor. Araçta bir sorun çıktığı durumda iade şansınız da bulunmuyor.” dedi.

İHALEYE ÇIKACAK ARAÇ SAYISI ORTALAMA 25 BİN ADET

Diğer yandan otoparklarda bekleyen hacizli araçların önemli bir bölümünün yıllardır beklediğini ve çoğunluğunun 15 yaş üzerinde olduğunu aktaran Karakaş “Oranladığımızda 5 yaşına kadar olan araç sayısının yüzde 5’i geçmeyeceğini düşünüyoruz. Bu araçlar kullanılabilir durumda olacaktır, ancak kaza geçmişi hakkında bir bilgi yok. Alacağınız araç geçmişte ağır bir kazaya karışmış mı, hava yastığı açmış mı, şasisinde işlem var mı? Bu bilgiler paylaşılmıyor. Vadeli satış, iade, detaylı ekspertiz gibi imkanlar sunulmayacağı için bu araçların ikinci el araç fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaratmayacağını öngörüyoruz. Zira ihaleye çıkacak araç sayısı maksimum 25 bin adet olur ve yaklaşık 1 milyon aracın satışta olduğu bir pazarda, en az 6 aylık onarım sürecini de göz önünde bulundurduğumuzda piyasaya etkisinin çok zayıf olacağını anlayabiliriz. Fiyatlardaki düşüşü sağlayacak yegane unsur her zaman söylediğimiz gibi enflasyon, kur ve faiz üçgenidir ve yine her zaman söylediğimiz gibi tüketiciler nezdinde fiyatlar bugün pahalı izlenimi verse de enflasyonist ortamda yarın için ucuz kalacaktır. Stokçuluk ve fahiş fiyat problemleri ise Ticaret Bakanlığımızın aldığı kararlarla büyük oranda geride kalmıştır. Tüketiciler ve biz sektör paydaşları bu durumu memnuniyetle karşılıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

KİMLİK GİZLEYEREK İLAN AÇMA DÖNEMİ BİTTİ

1 Kasım 2023 tarihi itibarıyla yeni bir döneme girildiğini de hatırlatan Karakaş, “Bakanlığın aldığı kararla birlikte artık ilan platformlarında sahte veya manipülatif, piyasa fazlası ilanlar ortadan kalkıyor. Bu kararla birlikte sektördeki istikrar artacak, vergi ödemeden kar elde etmeye çalışanlar sektörden menedilecektir. Ancak cezaların düşük kaldığını, daha caydırıcı olacak rakamlara yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi. (HABER MERKEZİ)