Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı (TDPV) Başkanı Kırşehir eski Milletvekili Abdullah Çalışkan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

İsrail’in Gazze şeridinde yerleşik, sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik geçmişte olduğu gibi bugün de onların yaşam hakkını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırı eylemlerine devam ettiğine dikkat çeken Başkan Abdullah Çalışkan yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

Mucur Belediyesi’nden,  Türk Polis Teşkilatı Vakfı,  Kırşehir Şubesi’ne jest Mucur Belediyesi’nden, Türk Polis Teşkilatı Vakfı, Kırşehir Şubesi’ne jest

“Tüm dünyanın gözleri önünde insan haklarını, evrensel ilkeleri ve uluslararası hukuku ihlal ederek sivil halkı öldürmeye, evlerini ve topraklarını terk ettirerek bu topraklara el koymaya çalışan İsrail, kamuoyunu aldatıcı çeşitli bahaneler öne sürerek bebek, çocuk, kadın ve yaşlı ayırt etmeksizin bölgedeki tüm sivilleri hedef almakta; onların en temel insani ihtiyaçlarını karşılamalarını acımasızca engellemekte; Filistin halkının varlığını ve özgürlüğünü tehdit ettiği gibi Filistin'in geleceğini ve bağımsızlığını da tehlikeye atmaktadır. İnsanlığa yönelik her türlü şiddet ve zulüm karşısında duran; daha adil ve eşitlikçi bir dünya inşa etmeyi amaç edinen; her zaman ve her koşulda masum ve mağdurun yanında olan bir vakıf olarak tüm insanlığın akıl, ahlak ve adalet temelinde ortak geleceğini birlikte inşa etmesi gerektiğine gönülden inanıyoruz.

“Bu kamuoyu duyurusuyla Türk Dünyası olarak masum Filistin halkının yıllardır süren haklı ve onurlu mücadelesine tam destek verdiğimizi beyan ediyor ve yapılan soykırımı şiddetle kınıyoruz. Filistin halkı asla yalnız değildir. Akan kanın durması ve Filistin halkına yapılan saldırıların sonlandırılması için tüm uluslararası kamuoyunu göreve davet ediyor; konuya eşit, adil ve samimi olarak yaklaşmasını temenni ediyoruz. Vakıf olarak savaş değil barış, çatışma değil diyalog, çifte standart değil adalet, üstünlük değil eşitlik, sömürü değil adil düzen, baskı ve tahakküm değil insan hakları çerçevesinde her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu da kamuoyuna saygıyla sunarız.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)