Kırşehir’de kavunlar tezgahlardaki yerini almaya başladı. Özellikle Kırşehir’de vatandaşların bu aylarda sıkça aldığı ve tükettiği kavunların fiyatı adeta göz kamaştırdı. Kavunların tarlada üreticiden 8 TL’ye alınıp, tezgahlarda 15 TL’ye satılması halkın alım gücünü düşürüyor.

Kırşehir'de altın fiyatları ne kadar? 16 Eylül 2023 güncel çeyrek altın fiyatları Kırşehir'de altın fiyatları ne kadar? 16 Eylül 2023 güncel çeyrek altın fiyatları

Her geçen gün artan akaryakıt fiyatları, sadece araç sahiplerini değil, pazarcı esnafını da mağdur etmeye devam ediyor. Tarlada kavun-karpuz hasadı sürecinde mahsulün tarladan tezgahlara neredeyse 2 katına çıktığını gösteriyor.

Mazot fiyatlarının yüksekliği, işçi fiyatlarındaki artış ve taşıma ücreti de eklenince tezgahlara yeni sezonda kavunları 15 TL’ye çıkardı.

Pazarlarda görücüye çıkan yerli kavunlara ise vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Sezonunda tüketilen kavun ve karpuz fiyatları üreticiyi de tüketiciyi de tatmin etmiyor. Üreticiler, Kırşehirlilere kaliteli ve uygun fiyattan ürün sunmak için elinden gelen gayreti gösterirken maliyetlerin kendilerinden kaynaklanmadığını özellikle bilmelerini istediler.

Kavun fiyatlarını değerlendiren bir esnaf hemşehrimiz Ahmet Yılmaz, “Çiftçi olarak her geçen gün artan fiyatlara karşı ayakta durmaya çalışıyoruz. Gerçekten mazot fiyatları aldı başını gitti. Tarladaki ürün tezgaha gelene kadar 2 katına çıkıyor resmen. Hem mazota hem işçiye ödenen tutarlar kar bile bıraktırmadığı zamanla oluyor. Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Umarım bu fiyatlar daha da artış göstermez ve millet ağzının tadıyla kavun-karpuz tüketir” ifadelerini kullandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)