Maçlara girerken HES kodu ve aşı tarihi istenecek!...

Maçlara girerken HES kodu ve aşı tarihi istenecek!...

TFF Sağlık Kurulu Stadyum Kırmızı Alan Süreç Yönetimi açıklandı

Maçlara girerken HES kodu ve aşı tarihi istenecek!...

TFF 2. Lig, beyaz Grup’ta mücadele edecek olan Kırşehir Belediyespor taraftarlarının merakla beklediği maçları izleme kararının ardından TFF Sağlık Kurulu, 2021-2022 Futbol Sezonunda Sağlık Tedbirleri gereği Stadyum Kırmızı Alan Süreç Yönetimini belirledi. 
Koranavirüs nedeniyle yaklaşık 2 sezondur taraftarlarından yoksun olarak ligte mücadele eden Kırşehir Belediyespor, ligi hazırlıklarını Güneykent tesislerinde sürdürürken, maçları taraftarlarının önünde oynayıp oynamayacağı yönündeki merakla bekleyiş geçtiğimiz günlerde sona ermişti.  1. Seyircilerin stadyumlara girişlerinde HES kodu  ile aşı olduklarına dair sonuç istenecek. Bu şartları yerine getirenler Ahi Stadı’nda Kırşehir Belediyespor’un maçlarını izleyebilecek.   
Alınacak önlemlere ilişkin olarak düzenlenen süreç yönetimi, Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig kulüplerine gönderildi.  
Buna göre; 2021-2022 sezonunda sağlık tedbirleri kapsamında belirlenen ve uygulanacak hususlar şöyle:  
1) Stadyum Kırmızı Alanda yer alan takım delegasyonları ile TFF görevli listesindeki tüm kişilerin aşı durumları Sağlık Bakanlığı HES uygulaması üzerinden takip edilecektir.
2) Aşı takvimi tamamlandıktan 14 gün sonra başlayıp 90 gün süre ile herhangi bir teste ihtiyaç yoktur. Sonrasında negatif olana kadar aylık kantitatif antikor(IgG) testleri ile süreç takip edilecektir.
3) Kişilere yapılacak kantitatif antikor(IgG) testlerinin HES uygulaması üzerinden takibi mümkün olmadığından kantitatif antikor(IgG) sonuçları müsabaka organizasyon toplantısında STK’lara teslim edilecek ve STK’lar tarafından kontrol edilecektir. Total kantitatif ve kalitatif antikor testleri kabul edilmeyecektir. 
4) Aşısız ve Covid-19 geçirmemiş kişiler ile aşı takvimi tamamlanmamış kişiler düzenli PCR testi ile takip edilecektir. 
5) Aşısız ve Covid-19 geçirmiş ama üzerinden 90 gün zaman geçmiş olanlar aylık antikor testi ile izlenecek, antikor negatifleştikten sonra aşı olmamaları halinde düzenli PCR testi ile takipleri sürdürülecektir. 
6) Akreditasyon listesindekilerin aşı durumları ve antikor test sonuçları ile gerekli haldeki PCR sonuçları takım doktorları tarafından TFF'nin her takıma özel hazırladığı formlara işlenecektir. Tamamlanmış liste ve test sonuç belgeleri kontrol için müsabaka organizasyon toplantısında STK'lara teslim edilecektir. 
7) Covid-19 pozitif vakalar Sağlık Bakanlığı tarafından günün şartlarına göre uygulanan izolasyon sürelerine tabidir. Belirlenen süre sonrası yapılan ilk negatif PCR sonucu ile antrenman ve karşılaşmalara katılabilecektir. Süreç HES sistemi ile takip edilecektir.
TARAFTARLAR İÇİNDE YAYINLAMIŞTI
Öte yandan Kırşehirspor taraftarlarını yakından ilgilendiren haberde ise geçtiğimiz gün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun 2021-2022 sezonunda oynanacak profesyonel müsabakalara stadyum kapasitelerinin %50'si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alınmasına dair kararına istinaden TFF Sağlık Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile yaptığı istişareler sonucunda Seyircilerin Stadyumlara Giriş Şartlarını belirledi.
Buna göre seyircilerin stadyumlara alınması için gereken uygulamalar aşağıdaki gibidir:
Süper Lig ve TFF 1. Lig için Seyircilerin Stadyumlara Girişi:
1. Seyircilerin stadyumlara girişleri, HES/Passolig entegrasyonu ile Passolig üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine Passolig’in ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir.
2. HES uygulaması ile Covid-19 aşıları kontrol edilen ve HES'in onay verdiği seyirciler stadyuma girebilirler.*
3. Aşı olmamış ve Covid-19 geçirmemiş seyircilerin müsabaka gününden 48 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekir.
4. Covid-19 geçirmiş ancak müsabaka tarihi itibarı ile henüz aşı takvimini tamamlamamış seyirciler HES onayı ile stadyuma girebilirler.
5. Seyircilere yönelik HES uygulama sorgulamaları Süper Lig ve TFF 1. Lig için Passolig ile yapılacaktır.
TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig için Seyircilerin Stadyumlara Girişi:
1. Seyircilerin stadyumlara girişleri Süper Lig ve 1. Lig için belirlenen şartlar dahilinde ev sahibi kulübün sorumluluğunda HES kodu kontrolü ile yapılır.
* Aşı olmuş seyircilerin son aşı tarihlerini takip eden 14 günden sonra başlamak üzere 180 gün süre ile herhangi bir teste ihtiyaçları yoktur.
** Covid-19 geçirmiş seyircilerin 180 gün süre ile test yaptırmalarına gerek yoktur. (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER