Hamle sırası sende Kırşehir!

Hamle sırası sende Kırşehir!

Kırşehir'de Ahilik Haftası heyecanı devam ederken Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hafta etkinlikleri çerçevesinde Ahilik Yılı Satranç Turnuvası düzenleneceği duyuruldu.
Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda başvuruların alınacağı kaydedilerek; turnuva yönergesinin de belli olduğuna dikkat çekildi. Yapılan duyuruda turnuvaya ilişkin şu detaylar aktarıldı: "TSF satranç yarışmaları talimatları, prosedürleri ve uygulama yönergeleri ile FIDE Satranç Kuralları geçerlidir.     
Turnuvaya TSF Lisansına sahip 2021 – 2022 yılı vizesi yapılmış, 2015 ve öncesinde doğan sporcular katılabilir. Turnuva daolmak üzere sporcular 5 farklı kategoride yarışacaktır. Başvurular www.kirsehir.tsf.org.tr adresinden online olarak yapılacaktır. Başvurularda; sporcunun adı soyadı, doğum tarihi (gün, ay yıl), TC. Kimlik Numarası, UKD, (varsa) ELO puanı ile FIDE ID kodunun, ayrıca telefon numarasının eksiksiz olarak bulunması zorunludur. Geç kayıt veya eksik bilgiden kaynaklanacak hak kayıplarından başvuru sahipleri sorumludur. Tüm katılımcıların kayıt kontrol işlemini Teknik Toplantı öncesi tamamlamaları gerekmektedir. Birinci Tur eşlendirmesi belirtilen programa göre yapılacaktır. Kayıt kontrol süresinden sonra gelen sporcular UKD vb. ayrım gözetilmeksizin ilk tur eşlendirmesine listenin sonuna eklenerek alınır. Birinci tur başladıktan sonra gelen sporcular bir sonraki tura alınır. İkinci turdan önce sıralama yenilenerek 2. tur eşlendirmesi yapılır. İkinci tur eşlendirmesi duyurulduktan sonra yarışmaya yeni sporcu alınmaz.
Her kategoride, ilk üç dereceyi elde eden sporculara Kupa, ilk 8 dereceyi elde sporculara ise Madalya verilecektir. Turnuvadan çıkartılan, son turda hükmen kaybeden sporcular hak iddia edemezler. Turnuva direktörü aksi yönde karar vermemişse, ödül törenine katılmayan sporcular hak iddia edemezler. Sporcular hak ettikleri tüm ödülleri alır.     Eşlendirmede Swiss Manager Unicode yazılımı kullanılacaktır.
Turnuva da FIDE Satranç Kuralları 6.7.1 uyarınca hükmen yenik sayılma süresi 15 (onbeş) dakika olarak belirlenmiştir. FIDE Satranç Kuralları 9.1.2 geçerlidir. FIDE Satranç Kuralları 11.3.2.1 ve 11.3.2.2 uyarınca; bir oyun sırasında, bir oyuncunun oyun sahasında cep telefonu, elektronik haberleşme aracı veya satranç hamleleri önerebilecek herhangi bir cihaz bulundurması yasaktır. Bu türden bir cihazı oyun sahasında üzerinde bulundurduğu belirgin/aşikâr ise söz konusu oyuncu oyunu kaybedecektir. Rakibi kazanacaktır. Başhakem, katılımcı sayısına göre tur sayısını, programını ve eşlendirme sistemini değiştirmeye yetkilidir; olası böylesi bir değişiklik Teknik Toplantı’da duyurulur.     Tüm eşlendirme ve sonuçlar yarışma salonunda panolarda ve www.kirsehir.tsf.org.tr web sayfasında duyurulacaktır. Turnuvanın başlangıç sıralamasında "Maksimum Rating" sistemi uygulanacaktır. Maksimum Rating, başlangıç sıralamasında sporcunun ELO ve UKD listelerindeki en yüksek puanını dikkate alan sıralama sistemidir. Turnuvada güncel ELO/ UKD listesi kullanılacaktır." 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER