HALI SAHALAR 145 GÜN  SONRA YENİDEN AÇILDI

HALI SAHALAR 145 GÜN  SONRA YENİDEN AÇILDI

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yaklaşık 5 ay önce geçici 
olarak kapatılan halı sahalar, yeniden sporseverleri ağırlamaya hazır

HALI SAHALAR 145 GÜN 
SONRA YENİDEN AÇILDI

Türkiye'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 145 gün önce geçici olarak kapatılan yaklaşık 14 bin halı saha yeniden hizmete açıldı.Kovid-19 ile mücadele kapsamında 21 Mart'ta İçişleri Bakanlığınca açıklanan genelge ile faaliyetlerine geçici süre ara verilen halı sahalar, yaklaşık 5 ay sonra spor tutkunlarına kapılarını açtı.
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından halı sahaların faaliyetlerinde uymaları gereken rehber hazırlama çalışmalarının tamamlanmasıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de halı sahalar tekrardan vatandaşların hizmetine sunuldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Kırşehir Yanıklar Halı Saha Tesisleri işletmecisi Kenan Yanık, alınan bu kararın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, alınan tedbirlere harfiyen uymaya çalışacaklarının altını çizdi.
Halı saha işletmecisi olarak gençlerin spor yapıp vakit geçirmeleri için tesislerini son derece hijyenik hale getirdiklerini söyleyen Kırşehir Yanıklar Halı Saha Tesisleri işletmecisi Kenan Yanık, “Sağlık Bakanlığımızın kararını aylarca bekledik. Tesisimiz Pandemi döneminde kapısına kilit vurularak aylarca kapalı kaldı. Maddi anlamda gerçekten çok kaybımız oldu. Fakat bizler maddiyattan ziyade Kırşehirli vatandaşlarımızın sağlığını önemsiyoruz. Elbette bu günler geride kalacak ve sağlıklı yaşamımıza devam edeceğiz. Bu süre zaafında kapalı olan halı saha tesisimizi baştan aşağı dezenfekte ederek normalleşme dönemine kadar gençlerimizin en iyi şekilde spor yapmaları için gece gündüz çalıştık. Şuanda herşey çok güzel gidiyor. Tesisimiz gerçekten sağlıklı bir ortamda spor yapmaya elverişli hale getirdik. Kırşehirli gençler gönül rahatlığı ile spor yapabilir. Her akşam tesisimizi kapatmadan önce dezenfekte ederek evlerimize gidiyoruz. İnşallah ülke olarak bu sıkıntılı süreci hep birlikte atlatırız. Herkese sağlıklı günler diliyorum” dedi.
Bu arada salgın sürecini evlerinde geçiren ve "yeni normal" dönemle birlikte iş yerlerine kavuşmanın sevincini yaşayan halı saha işletmecileri, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonunca belirlenen branşa özgü kurallar kapsamında hazırlıklarını tamamladı.
Halı Saha İşletmecileri ve Sportif Faaliyetler Federasyonu Başkanı Mahmut Gözüaçık, AA muhabirine, halı sahaların hizmete açılması kararını coşkuyla karşıladıklarını, işletmeciler ve çalışanlar olarak iş yerlerine kavuşmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.
"Bu karar halı sahalarda çalışanlar ile onların ailelerinde ortak sevinç oluşturdu." diyen Gözüaçık, tebrik ve teşekkür telefonlarına yetişemediğini anlattı.
Gözüaçık, en büyük sevinci 5 aydır evine ekmek götürmekte güçlük çeken, faturalarını yatıramayan çalışanların yaşadığını vurguladı.
Halı sahaların faaliyete başlamasının ekonomiye de katkı sağlayacağına inandığını aktaran Gözüaçık, şöyle konuştu:
"Türkiye genelinde yaklaşık 14 bin halı saha var. Burada yaklaşık 45 bin personel çalışıyor. Personel haricinde yaklaşık 60 bin spor okulu antrenörü çalışıyor, sahalarımızda öğrencilere futbol eğitimleri veriyorlar. Bunları topladığımızda 500 binin üzerinde kişi bu işten ekmek yiyor, faydalanıyor. Bunun haricinde bir de bize malzeme satanlar var. Futbol topu, eldiven, halı yapımı, kafeterya kısımlarımız var, orada içecek yiyecek gruplarımızla ilgili birçok yan ürün satan var."
Gözüaçık, süreci sağlıklı bir şekilde götürmek için tesislerde gerekli bütün tedbirleri alarak ve sağlığı ön planda tutarak faaliyet yürüteceklerini ifade etti.
Salgın döneminde bağışıklık sistemi güçlü olanların ayakta kaldığına değinen ve "Spor sağlıktır, spor bağışıklık sistemini güçlendirir." değerlendirmesinde bulunan Gözüaçık, Türkiye'de spor faaliyetlerinin yüzde 60'ının halı saha tesislerinde gerçekleştirildiğini kaydetti.
Gözüaçık, Kovid-19 döneminde ekonomik zorluk çeken işletmecilerle ilgili de çalışma içerisinde olduklarını sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ/AA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER