GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA…

Kırşehirspor silinip tarihe karıştı, bu kulüpte il yöneticilerinin direktifleri ile yönetiminde görev alanlar yıllardır “icra” kıskacı altında zor günler yaşıyor

GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA…

Kırşehirspor’un borçlarının silinmesi için söz verilmişti, hala yerine getirilmedi!..
 
GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA…

Kırşehirspor’un 28 Aralık 2017 tarihinde 2002-2010 yıllarını kapsayan 5 Milyon TL tutarındaki vergi borcu ve cezaları için sorununun çözülmesi için verilen sözler hala beklemede duruyor. 
Bu yıl Ahilik Haftası için Kırşehir’e gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların Kırşehir’de en büyük sosyal yara olan Kırşehirspor mağdurları sorununu çözüme kavuşması için tekrar ilin atanmış ve siyasilerinin de konuyu tekrar gündemde taşıması bekleniyor. 
Kırşehirspor’un vergi borcu yüzünden mağdur olan eski yöneticilerinin sorunlarını 2018 yılında dönemin AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, İl Başkanı Muzaffer Aslan, o tarihlerde görev yapan Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile görüşmüştü.
Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, 2018 yılının Ocak ayında AK Parti İl Kongresi için Kırşehir’e geldiklerinde Kırşehirspor vergi borcu yüzünden mağdur olan yaklaşık 150 yönetici ve bu durumda olan Adıyaman gibi diğer illerinde sorunlarını çözeceklerini söylediler. Bunun ardından AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, o dönem Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile görüşerek sorunun çözülmesi için görüşmeler yapmışlardı.
AK Parti’li Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Başkanları ve Valilerin ricasıyla Kırşehirspor Yönetimi’ne giren ve birçoğu memur olan kişiler, Kırşehirspor’un vergi borcundan dolayı mağdur duruma düşmüş ve Mağdur duruma düşen yöneticilerin ardından kamuoyunda “AK Parti, kefil olduğu insanlara sahip çıkmalı” şeklinde söylemler dile getirilmişti.
O dönem Kırşehirspor eski yöneticilerine sahip çıkacaklarını beliren AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, “Kırşehir’in bayrağını en yükseğe çıkarmak için görev alan Kırşehirspor eski yöneticilerinin mağdur olmamaları için Başbakanımız Binali Yıldırım başkanlığında Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile görüştük. Kırşehirspor eski yöneticilerinin vergi borcundan dolayı mağduriyetinin giderilmesi için Başbakanımızın talimatıyla bu durumda olan Kırşehir, Adıyaman ve diğer illerde tespit edilerek bir spor kanunu ile sorunun çözülmesi için çalışma başlatıldı”  şeklinde açıklama yapmışlardı.
Yine o dönem Ak Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan’da Kırşehirspor’un vergi borcu ile ilgili mağdurların durumuna ilişkin Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’yı aradığını belirtmişti ve “Kırşehir Milletvekillerimizle birlikte Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Kırşehir’e yaptığı ziyarette bu borçla ilgili görüşmemiz oldu. Konuyu ve mağduriyetin büyük olduğunu Sayın Başbakanımıza ilettik. Kendisi de çözümün kanun düzenlemesi ile yapılabileceğini bildirdi. Milletvekillerinin konunun takipçisi olmasını istedi. Bu borç hepimizin ve inşallah mağduriyetin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadesini kullanmıştı. 
ÇÖZÜM İÇİN NELER YAPILMALI? 
Kırşehirspor eski yöneticilerine gelen vergi borçlarının çözümü için; Ya İl Öze İdaresi ve Belediye Üzerinden borç arsa, para şeklinde kapatılmalı. Ya da Kanun düzenlenmesi ile…
Yeni Kırşehirspor Kulübü, halen tüzel kişiliği devam eden bir dernek ve mahkeme ataması ile kayyum yönetimindedir. Bundan dolayı çıkacak yasa kapanan kulüplerden ziyade sportif faaliyeti bulunmayan ve kayyum yönetiminde olan spor kulübü dernekleri kapsamalı.
 Kırşehirspor Kulüp Derneğini kapsayacak bir kanun teklifi ‘Profesyonel liglerde yer alırken, amatör liglere düşüp tüzel kişiliği mahkeme kararı ile kayyuma devredilen ve sportif faaliyetlerini durduran Spor Kulübü Derneklerin geçmişe yönelik her türlü vergi (kurumlar vergisi, KDV, stopaj vergisi, damga vergisi vs.), usulsüzlük cezası, vergi ziya cezası, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezası, resim, harç, gecikme faizi, yargı harcı ve idari para cezalarının terkini yapılır. (affedilir)’ şeklinde olması gerektiği bildirildi.
Kırşehirspor silinip tarihe karıştı, bu kulüpte il yöneticilerinin direktifleri ile yönetiminde görev alanlar yıllardır “icra” kıskacı altında zor günler yaşıyor. Kırşehirspor’un 28 Aralık 2017 tarihinde 2002-2010 yıllarını kapsayan 5 Milyon TL tutarındaki vergi borcu ve cezaları için sorununun çözülmesi için verilen sözler hala beklemede dururken, gözler Perşembe günü Ahilik Haftası için Kırşehir’e gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da. 
Bu borç yüzünden Kırşehir’de en büyük sosyal yara olan ve yıllardır hem maddi hem de manevi anlamda aileleriyle büyük sıkıntılar yaşayan Kırşehirspor mağdurlarının sorununu çözüme kavuşması için tekrar ilin atanmış ve siyasilerinin de konuyu tekrar gündemde taşıması bekleniyor.  (HABER: SALİH GÜNER)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER