BAL 17 Nisan’da başlayacak

BAL 17 Nisan’da başlayacak

Bölge bölge 52 gruptan oluşacak ligde normal sezon 15 hafta sürecek. Her grubun birincisi bölge şampiyonasına katılacak, sonuncusu bir alt lige düşecek. 52 takımın katılımıyla 9 gruptan oluşacak bölge şampiyonası sonunda 9 takım 3. Lige yükselecek.
Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl Mart ayında mevcut haliyle tescil edilen, salgının devam etmesi üzerine ötelenen 2020-2021 Bölgesel Amatör Lig sezonu 17 Nisan Cumartesi günü başlayacak. Uygulanmaya başlandığı 2010 yılından bu yana normalde 11 veya 12 gruptan oluşan lig, yeni sezonda pandemi şartları ve iller arasındaki mesafe dikkate alınarak 52 gruba ayrılacak. Gruplar yakın illeri kapsayacak şekilde bölge bölge oluşturulacak. Grup müsabakalarının ardından bölge şampiyonaları oynanacak
STATÜ BELLİ OLDU
Bölgesel Amatör Ligde yeni sezonda farklı bir statü uygulanacak. Gruplardaki müsabakalar, takım sayılarına göre iki veya üç devreli lig usulüne göre oynanacak. Her grubun birincisi, bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanacak, en altta yer alan takım ise kendi ilinin yerel ligine düşecek.
Bölge şampiyonasına katılma hakkı kazanan 52 takım, 9 ayrı tarafsız grup merkezinde toplanacak. Maçlar sonunda bölge birincisi 9 takım TFF 3. Lige terfi edecek.
Yarı profesyonel ligde Kırşehir’i geçtiğimiz sezon olduğu gibi Yabanlıspor temsil edecek. Geçtiğimiz sezon Kırşehir 1’inci Amatör Küme Futbol Ligini şampiyon olarak bitiren Yeşil Kamanspor BAL’a katılma hakkı elde etmişti. Fakat yeşil-beyazlı yöneticiler ligleri oynanmayacağını zannedip TFF’ye Teminatı yatırmadıkları için bu kulvarda mücadele edemeyecek.
Bölgesel Amatör Ligdeki yerini alan Yabanlıspor’da teknik ekip, yönetimin şekillenmesinin ardından belli olacak. Sarı-Siyahlı takım, teknik ekibin ardından transfere yönelip kadrosunu oluşturacak.
YEREL AMATÖR LİGLER OYNANMAYACAK
Pandeminin devam etmesi nedeniyle amatör liglerdeki heyecan Bölgesel Amatör Ligde sınırlı kalacak. Yerel seviyedeki hiç bir amatör futbol ligi bu sezon oynatılmayacak.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Amatör İşler Kurulu’nun bu konudaki açıklaması şu yönde: “2020-2021 futbol sezonunda takvimin daralması ve devam eden pandemi şartları nedeniyle Süper Amatör Lig, 1. Amatör Küme ve alt yapı liglerinin oynatılmamasına karar verilmiştir. Kulüplerimizin bu sezon için herhangi bir işlem yaptırmasına gerek yoktur. Kulüplerimize önemli duyurulur.”
TFF'den yapılan açıklamada, "Covid-19 salgını nedeniyle amatör futbol sahalarının antrenman ve müsabakalara kapatılması ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle amatör futbol müsabakalarının oynatılması ile ilgili bir takvim oluşturulamamıştı. Gelinen süreçte Türkiye Futbol Federasyonu, futbol sezon takviminin daralmasını da dikkate alarak 2020-2021 sezonunda yerel amatör futbol liglerinin oynatılmamasına, bununla birlikte şartların uygun olması, ilgili kurum ve kuruluşların onay vermesi halinde sadece Bölgesel Amatör Lig müsabakalarının oynatılmasına karar verdi. Covid-19 salgınının devam ettiği dikkate alınarak aynı il veya birbirine yakın il takımlarının aynı gruplarda yer alması esasına dayalı belirlenecek gruplandırma sistemi ile grup müsabakaları ve bölge birinciliği müsabakaları yaklaşık 15 haftalık bir sürede tamamlanacak. 2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig 52 gruptan oluşacak olup, gruplarda yer alacak takım sayılarına göre iki veya üç devreli lig usulü olarak karşılaşmalar oynanacak. Her grubun birincisi olan takım bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanırken grupta en altta yer alan takım kendi ilinin yerel ligine dönüş yapacak. Bölge birinciliğine katılma hakkı kazanan 52 takım 9 ayrı tarafsız grup merkezinde müsabakalarını oynayacak ve 9 bölgenin birincileri TFF 3. Lig’e çıkma hakkı kazanacak. Müsabakalar 17-18 Nisan 2021 tarihlerinde başlatılacak. Grupların oluşumu ve 2020-2021 sezonu ayrıntılı BAL Statüsü önümüzdeki günlerde açıklanacak olup, grupların açıklanması sonrası grup kuraları ve fikstür çekimi yapılacak” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER