Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz: “Kayıt dışı istihdam ile mücadele ediyoruz”

13-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Sosyal Güvenlik Haftası Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığını tek çatı altında birleştiren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Reformu 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiğinden, her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan hafta "Sosyal Güvenlik Haftası" olarak kutlanmaya başlandı.

Zeynep Aysel Barlas yaşamını yitirdi Zeynep Aysel Barlas yaşamını yitirdi

Bu yılda 13-19 Mayıs 2024 tarihleri arası tüm ülkemizde Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanan hafta çerçevesinde Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz ve beraberindeki heyet Kırşehir’de Vali H. Mete Buhara başta olmak üzere bazı  işverenleri, sivil toplum kuruluşlarını, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ziyaret ettiler.

Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, hafta dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Bu tür haftalar toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından önem taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu, herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız. Biliyoruz ki güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu Covid-19 Pandemi sürecinde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.

“2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortası’nın kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Aile bireylerinden sadece bir kişinin aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip oluyorlar. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin altında olan kişiler GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM İLE MÜCADELE EDİYORUZ”

İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, kayıt dışı istihdam ile mücadele ettiklerini de belirterek, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

“SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30'lara kadar düşmüştür. Sosyal Güvenlik hakkında bilgi edinebileceğiniz kaynaklar; Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri, SGK web sitesi: sgk.gov.tr./ Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170”, SGK sosyal medya hesaplarıdır. Sosyal Güvenlik, vatandaşlarımız için anayasal bir hak olup devletimiz bu hakkı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU kanalıyla vatandaşlarımıza kaliteli, adil, şeffaf, güler yüzlü, hızlı ve yerinde hizmet olarak vermeye devam edecektir. Tek çatı altında on sekizincisini kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasında yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyor, Tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutlar, saygılarımı sunarım.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Editör: Çiğdem Sönmez