Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyordu. Söz konusu süre geçen yıl dolacaktı ancak İçişleri Bakanlığı süreyi ileri bir tarihe ertelemişti.

Nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı açıklanmıştı. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi, İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2024'e kadar uzatıldı. Kimlikler için herhangi bir değiştirme tarihi bulunmamakla beraber ehliyetler için son değiştirme tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlendi.

Vefatı sevenlerini yasa boğdu Vefatı sevenlerini yasa boğdu

Kırşehir Nüfus İl Müdürlüğü'nde olası yoğunluğun azaltılması için uzatılan ehliyet yenileme işlemlerinin son tarihi olan 31 Aralık 2024 tarihinden önce yenileme işlemlerinin yapılabilmesi için yetkililer uyarılarda bulunuyor.

SÜRE 10 YIL OLARAK BELİRLENDİ

Eski ehliyetlerin yenisiyle değiştirilmesi için sağlık raporu alıp gerekli harçlar yatırıldıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinden randevu alarak kısa sürede yeni ehliyet, verilen adrese kargolanıyor. Yenilenmiş ehliyetlerin süresi de 10 yıl olarak belirlendi. Ancak bazı ehliyet sınıfları için 5 yıl olacak.

Kırşehir'de yetkililer,  vatandaşların 31 Aralık tarihinden önce ehliyet yenileme işlemlerinin yaptırılması gerektiğini hatırlatarak herhangi bir cezai işlemle karşılaşılmaması için uyarılarda bulundu.

EHLİYET YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılacak.

Eski ehliyet belgesi, Sürücü olur niteliği taşıyan sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf, Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi, Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir)."

Muhabir: FAHRETTİN TOKER