Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği ara tatil başladı. Eğitimde dijital dönüşümün öncüsü ve lideri tonguç AKADEMİ, sömestir tatilini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

İlköğretim ve ortaöğretim düzeyinde yaklaşık 19 milyon öğrenci karnelerini aldı ve 6 Şubat'a kadar sürecek olan sömestir tatili başladı. Sömestir dönemi öğrenciler için dinlenmenin yanı sıra ders konusunda açıkların kapatılabileceği bir dönem de demek. Peki bu dönem en verimli nasıl geçirilebilir? Dinlenme ve ders çalışma dengesi nasıl sağlanabilir? İşte tonguçAKADEMİ'den öneriler.

 TATİLİ YENİDEN PLANLAMA YAPMA FIRSATI OLARAK DEĞERLENDİRİN

Tatiller her şeyi yeniden planlamak için fırsattır. Dolayısıyla öncelikle ilk dönemin analizi yapılarak işe başlanabilir. Sonrasında tüm dönemde görülen konular listelenerek, iki haftalık plan doğrultusunda tekrar edilebilir. Konu tekrarının ardından pratik kazanmak adına güncel sorular çözülebilir. Bunların yanı sıra programa mutlaka kitap okuma da dahil edilerek, anlama yeteneği geliştirilebilir.

EKSİK OLUNAN KONULARI LİSTELEYİN

Özellikle eksiklik olan dersler sıralanarak bunlara daha çok ağırlık verilebilir. Belirlenen plan doğrultusunda her gün yapılan çalışmalar not olarak yazılabilir. Dönem içindeki sınavlarda her derste yapılan hatalar listelenerek bu konular üzerine ağırlık verilebilir. Her gün iki saatlik verimli bir çalışma bu dönem için yeterli olacaktır.

SADECE DERS DEĞİL, HOBİLERE DE ZAMAN AYIRIN

Yeni döneme en iyi şekilde hazırlanmak için dinlenmek de oldukça önemli. Dinlenmiş ve motive bir şekilde ikinci dönem maratonuna hazır olmak için aileyle vakit geçirilmeli, arkadaşlarla online ve fiziksel aktivitelerle eğlenilmeli, spor yapılarak hareket edilmeli ve hobilere zaman ayırılmalıdır.

GELİŞMEYİ SAĞLAYACAK HOBİLER YAPILMALI

Sömestir ve dönem içinde hem dinlenmeyi hem de gelişmeyi sağlayacak hobiler tercih edilmelidir. Tiyatroya veya sinemaya gitmek, saksıda veya bahçede küçük bir bitki yetiştirmek, yeni bir dil öğrenmek için çalışmak, basit bir şarkı çalabilmeyi hedeflemek, sudoku gibi egzersizlerle dikkati ve konsantrasyon yeteneğini artırmak oldukça faydalı olacaktır.

UYKU, BESLENME VE OYUN ÜÇGENİNİ DÜZENLEYİN

Tam anlamıyla dinlenmek uyku ve beslenme düzeniyle mümkün. Bu dönemde okul saati rutinine yakın bir düzende olmak, geç saatlerde uyuyup uyanmamak gerekir. Bunun yanında okul döneminde olduğu gibi dengeli beslenmeye önem verilmelidir. Günümüzde hemen hemen her çocuk için en sevilen aktiviteler sosyal medya ve oyunlar. Burada da belli saatler belirlenerek bu zaman planına uyulmalıdır. (HABER MERKEZİ)