Ahiler Kalkınma Ajansı ilk kez uygulanacak olan 2024 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)-Anadoludakiler Programına yönelik proje fikri toplama, ön başvuru ve proje hazırlık sürecini başlatdı.

SOGEP, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından kalkınma ajansları koordinasyonunda 81 ilde yürütülüyor.

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında; “Anadoludakiler” altında desteklenebilecek projelerde coğrafyaya özgü bir yerel değerin, ürünün ya da üretim biçiminin yaşatılması, saygılı üretim kriterleri, kültür mirası ile teknoloji buluşması, sosyal girişimcilik ve kalkınma odaklı turizm modeli unsurlarının yer alması bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiş bir platform olup topraklarımızın zenginliğini dijital alanlarda paylaşarak yerel üreticilerin desteklenmesini, geleneksel kültürümüzün yaşatılmasını ve yerel potansiyellerin keşfedilmesini amaçlanıyor.

Bu amaçlar doğrultusunda kültürel mirasımızı, geleneksel yöntemlerimizi korurken, sürdürülebilir üretimle kaynaklarımızı koruma, yerel ekonomiyi canlandırma ve kalkınmayı destekleme amaçlarına yönelik krizlere karşı mücadele geleneklerimizden güç alan 10 öncelikli tema (yerel gıda sistemi, tarladan sofraya, döngüsel gıda, sosyal gastronomi, yeni nesil çiftçiler, kültür mirası, sosyal girişimcilik, yerel hikayeler, hikayenin deneyimi, dijital pazarlar) belirlendi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ  KABRİ BAŞINDA ANILDI 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KABRİ BAŞINDA ANILDI

Program kapsamında proje fikri olan başvuru sahiplerinin SOGEP-Anadoludakiler ön başvuru formunu doldurarak, en geç 08.07.2024 saat 18.00’e kadar [email protected] e-posta adresine iletmeleri gerekmektedir. Desteğe ilişkin detaylı bilgiye https://www.ahika.gov.tr/duyurular/2024-yili-sogep-anadoludakiler-on-basvuru-sureci-basladi sayfasından erişim sağlanabiliyor.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)