İstanbul Rumeli Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi ve Uzman Klinik Psikolog İrem Yavuz, sınav kaygısını ele alarak öğrencilere destek olacak stratejileri paylaştı.

Yavuz'a göre, öncelikle yaşanan kaygının normal olduğunu kabul etmek önemli bir adım. Sınav anına yaklaştıkça kaygı seviyesinin artması sık görülen bir durum. Ancak sınav kaygısını azaltmanın birçok yolu bulunuyor.

Yaşar Yıldız vefat etti Yaşar Yıldız vefat etti

Bunlar arasında düzenli egzersiz yapmak, derin nefes alma tekniklerini kullanmak, zaman yönetimini geliştirmek, olumlu düşünce alıştırmaları yapmak ve sınav stratejilerini öğrenmek yer almaktadır. Ayrıca sınav öncesi hazırlık sürecini planlamak da kaygıyı azaltabilir.

Sınav kaygısının fiziksel, duygusal ve bilişsel düzeyde çeşitli etkilere sahip olduğunu belirten Yavuz, kalp çarpıntısı, terleme ve baş ağrısı gibi fiziksel belirtiler; özgüvenin azalması ve motivasyonun düşmesi gibi duygusal etkiler; odaklanma sorunları ve bellek performansının azalması gibi bilişsel etkilerin sınav kaygısıyla ilişkilendirilebileceğini ifade etti.

Sınav kaygısının birden fazla nedeni olabileceğini belirten Yavuz, mükemmeliyetçilik, düşük özgüven, aşırı rekabetçilik gibi bireysel özelliklerin yanı sıra çevresel faktörlerin ve aile beklentilerinin de kaygıyı artırabileceğini belirtti ve kaygı ile başa çıkmanın en etkili yollarından birinin kaygının nedenlerini tanımak ve kaygı ile yüzleşmek olduğunu vurguladı.

Sınav anında yaşanan stres anlarını yönetmek içinse pratik öneriler sunan Yavuz, bu öneriler arasında, sınav anında kaygıyla yüzleşmenin ve stresi ertelememek yerine o anı yaşamanın önemine değindi.

Son olarak, sınav öncesinde ve sınav anında stresi yönetmenin önemine dikkat çeken Yavuz, rutinimize devam etmenin, hobilerimize zaman ayırmanın ve sınav yerini önceden görmek gibi önlemlerin sınav kaygısını azaltmada etkili olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Editör: Ayhan Ceylan