ANTRENÖR Sina Demir, küçük yaşlardan itibaren bilinçli ve düzenli bir şekilde yapılan sporun çocukların gelişimi ve sağlığı için önemine dikkat çekerek, bu alışkanlığın diğer tüm alışkanlıklar gibi önce ailede başladığını söyledi.

BAL’A başvurular, 9 Ağustos’ta sona eriyor! BAL’A başvurular, 9 Ağustos’ta sona eriyor!

Hareketsizlik, çocuklarda obezite, diyabet ve dikkat problemlerinin en önemli risk faktörü olduğunu belirten Kırşehirli antrenör Sinan Demir, üstelik çocukluk çağında başlayan kronik hastalıkların yetişkinlik dönemini de etkilediğine dikkat çekti. Antrenör Demir, ailelerin çocukları 3 yaşına geldiğinde öncelikleri arasına sporu da almalarını tavsiye etti.

Sağlıklı çocuklarda spora başlarken önemli olanın yaştan çok yüklenme şiddetinin belirlenmesi olduğunu ve bunun da antrenör ve eğitmenlerin sorumluluğunda bulunduğunu ifade eden Antrenör Sinan Demir, “Çocukları spora yüzme, atletizm, jimnastik ya da bale ile başlatmak doğru bir tercih olacaktır. 6-12 aylıkken yüzmeye, 18 aylıkken jimnastik sporuna başlayabilirler. 3 ila 6 yaş arasında spor eğitimi almış çocukların 6-7 yaşından sonra bireysel veya takım sporlarına uyum sağlamaları daha kolaylaşır ve başarı seviyeleri de artar” dedi.

Çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişmesinde spor çok önemli bir katkı sağladığını belirten Antrenör Sinan Demir, “Sadece fiziksel anlamda değil, aynı zamanda ruhsal, bilişsel, sosyal ve kişisel gelişiminde de spor, önemli bir rol oynar. Çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelen fiziksel aktivite azlığı, çocuklarda obezite, diyabet ve dikkat eksikliği gibi hastalıklara önemli oranda zemin hazırlamaktadır. Uzun süre tablet, televizyon ve bilgisayar karşısında zaman geçiren, spordan uzak duran ve açık alanlar yerine alışveriş merkezlerinde dolaşmayı tercih eden çocuklar, ileriki dönemin önemli kronik hastalıkları için aday haline gelirler” dedi.

Antrenör Demir, Düzenli olarak spor yapan çocuklar, yaşıtlarına göre birçok farklı özelliğe sahiptirler. Bireysel ya da takım oyunu sporlarından herhangi birini düzenli olarak yapan bu çocuklar, genellikle yetişkinlik dönemlerinde de spora devam ederler. Çocukluk döneminde yaptıkları sporun olumlu etkilerini hayat boyu yaşarlar.

3-6 yaş arasındaki çocukların sporu sevmesinde antrenör ve eğitmenlerin rolünün önemine de dikkat çeken Kırşehirli antrenör Sinan Demir, “Bu dönemde öğretilecek teknikler yumuşak tavırlarla, çocukları sıkmadan ve zorlamadan aktarılmalıdır. Uç bir hedefe odaklanmaktan çok çocuğun öğrenmesini ve doğru bir şekilde tekrarlamasını sağlayacak yöndeki çalışmalara ağırlık verilmelidir. Bunlar uygulandıktan sonra çocuğun kararı da önemlidir. Zaten benimsemesi durumumda devamlılık da kendiliğinden gelecektir” diye konuştu.

Muhabir: Fahrettin Toker