Kırşehir'de sigara tiryakilerini üzecek zam kararının Temmuz ayı itibariyle uygulanmaya başlaması bekleniyor. Sigara tiryakilerinin merak ettiği zammın Temmuz ayı itibariyle geçerli olması ve 8 TL birden gelmesi bekleniyor.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ  KABRİ BAŞINDA ANILDI 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KABRİ BAŞINDA ANILDI

2024 yılında sigaraya toplamda 3 zam geldi. Temmuz ayında maktu vergilerde yapılacak değişiklikle Winston, Camel, Marlbora, Parliament, Muratti marka sigaralara gelecek zam sosyal medyada gündem oldu.

2024 Ocak ayında başlayan zam yağmuruna bir yenisi daha eklendi. 5 sigara grubuna daha Temmuz ayı için zam geldi. Buna göre 5 gruptaki sigaralara 3 ila 8 TL arasında değişen fiyatlarda zam yapılacak. Yapılacak olan zam 4 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak. 65 TL Winston marka sigaranın fiyatı 6 TL yükselerek 71; CamelYellow - Brown marka sigaranın 63 TL olan fiyatı da 6 TL zamlanarak 69 TL olacak.

69 TL olan kısa Parliament marka sigara 6 TL zamlanarak 75; MarlboraTouch, 66 TL'den 8 TL zamlanarak 72'ye; 65 TL olan Muratti de 6 TL yükselerek 71 TL olacak.

Sigaraya 8 TL birden zam yapılması yönünde haberleri duyan Kırşehirli tiryakiler; "Neşet Ertaş'ın da dediği gibi garibin bi sigarası var ona bari dokunmayın. Gerçekten hayatımız da her şey artık o kadar lüks oldu ki hiç bir şeyin yanına gidilecek gibi değil" ifadelerini kullandı.

Sigara satıcıları ise; “Eskiden zam olacağı zaman vatandaş gelir fazla fazla stok yapardı. Şimdi ne bizim ne de vatandaşın stok yapacak hali var. Satışlarda adet başında düşüş var. Ağır alkollerde özellikle bariz bir düşüş var" diye konuştu.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER