Mucur Seyfe Gölü Koruma Ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, yazılı bir açıklama yaparak Seyfe Gölü uyarısında bulundu.

                Bir zamanlar kuş cenneti, dünyada mutlak korunması gereken hayati öneme sahip yerlere ithaf edilen bir unvan olarak ilan edilen özel statülü sulak alanı, birinci dereceden doğal site alanı ilan edilen Seyfe Gölü ile Seyfe Köyü'nün kaderine terk edildiğini belirten Başkan Mustafa Yavuz, artık Seyfe Gölü ve Köyü'ne de sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

                Seyfe Gölü'nde kaynayan tatlı su kaynakları ile pınarların tamamen kuruduğunu, kurutulduğunu ve köyün tam bir virane görünümüne büründüğünü belirten Seyfe Gölü Koruma Ve Yaşatma Derneği Başkanı Yavuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Bir zamanlar Kuşcenneti, Ramsar alanı, dünyada mutlak korunması gereken hayati öneme sahip yerlere ithaf edilen bir unvan ilan edilen özel statülü sulak alan, birinci derece doğal sit alanı ilan edilen Gölümüz-Köyümüz maalesef kaderine terk edilmiştir.

Seyfe Köyünde kaynayan tatlı su kaynakları, pınarlar vb. tamamen kurumuş-kurutulmuş, tam bir virane görünümündedir.

On binlerce yılda oluşan özel endemik bitki örtüsü, tatlı su gölü ve etrafını gelin tacı gibi çevreleyen süsleyen kavak ve söğüt ağaçları artık kurumuş, iskelet gibi, korku filmini andıran bir hal almış İnsanın içini ürpertiyor.

AB'de yeni otomobil satışları haziranda arttı AB'de yeni otomobil satışları haziranda arttı

Köylümüz de buna alışmış, köyün içine, köy içi bahçesine ahırlar yaparak,her türlü hayvanpisliklerini, atıklarını, karasinek, sivrisinek, kötü koku ve benzeri durumlar yaymasına aldırış etmeden yaşamaya devam ediyor.

Mucur’un aldığı kuyular ve de izinli izinsiz tüm kuyuların hepsi mutlaka kapatılmalıdır.

DSİ'nin açmış olduğu yaklaşık 40 Km'lik devasa drenaj kanalları kapatılmalıdır.

Yamula Projesi uygulanmalı, göle ve civarına su basması sağlanmalıdır.

Aslında bu sorunlar Çevre Bakanlıklarınca, ilgili kurumlarca daha önceden defalarca tespit edilmiş olup fakat uygulanmamıştır.

Burada söz ve yetki Kırşehir Valisindedir.

Seyfe Gölünün beslenmesinde en büyük kaynak Seyfe pınarlarıdır. Bu pınarların kurutulmasının en büyük sebebi de Mucur derin kuyularıdır. Mucur artık Şatıroğlu mevkisindeki kuyularını gerek Mucur Halkının sağlığı gerekse Seyfe Gölü’nün canlanması için hayata geçirmelidir.

Kısaca Seyfe Köyü ve Seyfe Gölü sahipsiz.

Kaybeden sadece Seyfe halkı değil, Kırşehir, tüm Türkiye’dir.

Kaybeden sadece Seyfe halkı değil, Kırşehir, tüm Türkiye’dir. 

Kaybeden sadece Seyfe halkı değil, Kırşehir, tüm Türkiye’dir.

Muhabir: FAHRETTİN TOKER