Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin ekonomik sorunların altından kalkmada tek başına yeterli olmayacağını belirterek “servet vergisi” konusunda çağrıda bulundu.

Kırşehir'de esnaf ve kefalet kredilerinin bir anda yüzde 100 seviyelerine yükseltilmesine çözüm arayışları içerisinde Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, servet vergisinin getirilmesinin büyük ölçüde katkı sunacağını söyledi.

Başkan Öztürk, “Bu ülkede yaşayan herkes aynı gemide yolculuk ediyor. Gemi su alırsa hepimiz batacağız. Bu yapıyı ayakta tutmak ise yalnızca halkın belirli bir kısmının fedakârlıklarıyla mümkün değildir. Kamu harcamalarından ne kadar tasarrufa gidilse de atılacak en doğru adım servet vergisi sisteminin getirilmesidir.

Sağlık Bakanı Koca'dan "fermuar yöntemi" paylaşımı Sağlık Bakanı Koca'dan "fermuar yöntemi" paylaşımı

Bu ülkede onlarca şirket, holding sahibi iş insanımız var. Hepsinin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bugün uzmanlar %1’lik servet vergisiyle 150 milyar dolarlık bir kaynağın toplanabileceğini söylüyor. Azımsanmayacak bir rakam. İş insanlarımız için uygun vadede bir ödeme planı çerçevesinde bu vergiler tahsil edilmeli. Elbette belirli bir varlık seviyesinin üzerindeki kişiler bu vergiye tabi tutulmalı ve hâlihazırda ödenen vergilerden bağımsız şekilde ödemeler alınmalı. Ülkemiz büyük felaketler atlattı. İstanbul depremi gibi bir felaket de kapımızdayken çok geç olmadan yeniden kalkınma için hepimizin mücadelesine ihtiyaç var. Herkes elinden geleni yapacak. Asgari ücretle ev geçindirmeye çocuk okutmaya çalışan milyonlarca insan vergisini, yükümlülüklerini yerine getirirken ülkemizin zenginlerinin de bu sorumluluğu alması elzemdir. Devletimizin bu konuda gerekeni yapacağına inanıyoruz” dedi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Editör: Fahrettin Toker