Çelebi Ailesi'nin acı günü Çelebi Ailesi'nin acı günü

Şemsi Yastıman vefatının 30. Yılında anılıyor

 Başkan Ekicioğlu: “Halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ı rahmet ve saygıyla anıyorum”

 10 Temmuz 1923 tarihinde Kırşehir’de dünyaya gelen ve 10 Temmuz 1994 tarihinde Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde hayata gözlerini yuman Türk halk müziği sanatçısı Şemsi Yastıman vefatının 30’uncu yılında Kırşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek bir etkinlikle anılacak. 

Lapseki'ye bağlı Adatepe köyüne defnedilen ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun girişimleri ve çabaları sonucu 27 yıl sonra, 9 Temmuz 2021 tarihinde ailesinin onayı alınarak yazdığı ünlü “Memleket Hasreti” şiiriyle “Hacı Bektaş, Ahi Evran Sultanı, Aşık Paşa, Kaya Şeyhi cananı, İmarette neslim Şeyh Süleyman'ı, Aşk ile bağrıma sarmak istiyorum" diyen merhum Şemsi Yastıman'ın naaşı Kırşehir'de bulunan İmaret Camii Mezarlığına nakledilmişti.

Hasreti olduğu Şirin Kırşehir’deki İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına defnedilen Şemsi Yastıman’ı Anma programı kapsamında yarın saat 12:00’de İmaret Mezarlığı’ndaki Kabri ziyaret edilecek.

Anma Programı çerçevesinde akşam saat 20:30’da ise Kent Park Amfideki Müzik Durağında dostlarının dilinden Şemsi Yastıman anlatılacak. Program dahilinde Yastıman’ın eserleri seslendirilecek ve sinevizyon gösterimi ile birlikte helva dağıtımı da gerçekleştirilecek.

Türk Halk Müziği'ne kaynak kişi ve derleyici kimliği ile emeği geçmiş büyük halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ın Çanakkale'nin Lapseki İlçesinde bulunan naaşının 9 Temmuz 2021 Cuma günü İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanında defnedildiğini belirten Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Başkan Ekicioğlu, Kırşehir'le özdeşleşen şair ve ozanları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti.

Başkan Ekicioğlu anma etkinliklerine bütün Kırşehir halkını davet ettiği açıklamasında şunları söyledi:

“Türk Halk Müziği’ne kaynak kişi ve derleyici kimliğiyle emeği geçmiş olan büyük halk sanatçısı hemşehrimiz Şemsi Yastıman’ı HASRETİ olduğu Kırşehir’de anıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Hatırlanacağı üzere 10 Temmuz 1994 tarihinde İstanbul’da 71 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü saz ve söz sanatçısı hemşehrimiz Şemsi Yastıman, o dönem Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde defnedilmişti. Yaptığımız girişimler sonucu Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı ve çok değerli aile fertlerinin oluru ile 30 yıl önce hayata gözlerini yuman Şemsi Yastıman’ın naaşı bugün HASRETİ olduğu Şirin Kırşehir’deki İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına bulunuyor. Döneminde onlarca plak dolduran ve pek çok kez Türkiye Radyoları’nın programlarına davet edilerek ilimizin kültürel mirasını tüm Türkiye ile paylaşan Şemsi Yastıman, özellikle Halk Müziği geleneğinin çalıp söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatçısı olarak adından söz ettirmiş ve müzik tarihimizde eşsiz bir örnek olmuştur.Özellikle Halk Müziği geleneğinin söyleyiş tarzını benimsemiş bir Halk Sanatçısı olan Şemsi Yastıman’ın kendi deyimiyle MEMLEKET HASRETİ’ni sona erdirmenin gururunu yaşıyor, kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

Kaynak: (HABER MERKEZİ)