Başkan Ekicioğlu, Kırşehir'le özdeşleşen şair ve ozanları

unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını açıkladı

 ŞEMSİ YASTIMAN ANITI YAPILIYOR

 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 10 Temmuz 1923 tarihinde Kırşehir’de dünyaya gelen ve 10 Temmuz 1994 tarihinde Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde hayata gözlerini yuman Türk halk müziği sanatçısı Şemsi Yastıman’ın anıtının yapımını başlattı.

Şemsi Yastıman, doğum gününde, yani 10 Temmuz 1994’te Lapseki emek Tatil Sitesinde hayata gözlerini yummuş ve Lapseki'ye bağlı Adatepe köyüne defnedilen cenazesi Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun girişimleri ve çabaları sonucu 27 yıl sonra, 9 Temmuz 2021 tarihinde ailesinin onayı alınarak yazdığı ünlü “Memleket Hasreti” şiiriyle “Hacı Bektaş, Ahi Evran Sultanı, Aşık Paşa, Kaya Şeyhi cananı, İmarette neslim Şeyh Süleyman'ı, Aşk ile bağrıma sarmak istiyorum" diyen merhum Şemsi Yastıman'ın naaşı Kırşehir'de bulunan İmaret Camii Mezarlığına nakledilmişti.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Şemsi Yastıman'a “Şemsi ağabey” dediklerini ve “Memleket Hasreti” şiirinde şehre özlem duyduğunu söyledi.

Fen Bilgisi Öğretmeni Bekir Durmuş hayata gözlerini yumdu Fen Bilgisi Öğretmeni Bekir Durmuş hayata gözlerini yumdu

Başkan Ekicioğlu,Kırşehir'le özdeşleşen şair ve ozanları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “Atatürk Caddesi, Çubuk İş Merkezi önündeki alana Şemsi Yastıman üstadımızın bir anıtını yaptırıyoruz. Önemli bir aksilik olmazsa doğum ve ölüm günü olan 10 Temmuz’da anıtımızın açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Muhabir: FAHRETTİN TOKER