Şeker, un ve diğer girdilerdeki yüksek miktardaki artışlar halkın alım gücünü olumsuz etkiledi!..

 

Şehrimizdeki tatlıcılar ve

şekerciler bayrama hazır

Cuma günü başlayacak Ramazan Bayramı öncesi Kırşehir’de vatandaşlar, misafirlerini ağırlamak için tatlı siparişleri vermeye başlarken, şeker ve çikolatacılar da bir hafta önceden tezgahlarını açtılar.

Geçen yıllarda günlerce öncesinden halktan tatlı siparişi alarak mesaiyle başlayan şehrimizdeki tatlıcılar, şeker, un ve yağ fiyatların büyük orandaki artışıyla birlikte satışların büyük ölçüde düştüğünü belirterek sıkıntı içinde olduklarını ifade ettiler.

Şehrimizdeki tatlıcılar bayramlık tatlı hazırlığına bir hafta öncesinde başladıklarını, bayramların vazgeçilmezi olan baklava, burma, şöbiyet, bülbülyuvası, kadayıf ve benzeri birçok tatlı tezgâhlarını imal etmeye başladıklarını söylediler.

Tatlı imalatçıları un, şeker ve diğer girdilerdeki büyük oranda artışla birlikte maliyetlerin geçen yıla göre ikiye katlandığını, bu nedenle fiyatların da arttığını belirtirlerken, vatandaşların alım gücünden dolayı satışların da azaldığına dikkati çektiler.

CANLI HAY­VAN PA­ZA­RI BU­GÜN­DEN İTİBAREN AÇIK OLA­CAK... CANLI HAY­VAN PA­ZA­RI BU­GÜN­DEN İTİBAREN AÇIK OLA­CAK...

Kırşehir’de cevizli baklavanın kilosunun 130 liradan başladığını ve 200 liraya kadar çıktığını belirten tatlıcılar, “Tatlı imalatının ana maddeleri olan şeker, yağı ve un fiyatları ikiye, hatta üçe katlandı. Buna bir de asgari ücretteki artış, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarını eklerseniz maliyetlerin neden bu kadar arttığını herkes görecektir. Zaten bu zamlar nedeniyle aylardır satışlarımızda ciddi düşüşler oldu. Ramazan ayında biraz işlerimiz oldu. Bu de beklediğimiz oranda olmadı. Çünkü insanların alım gücü gerçekten çok düştü. Ramazanda vatandaşlar daha çok fiyatı uygun olan tulum ve diğer tatlılara yöneldi” diye konuştular.

ŞEKER VE ÇİKOLATA FİYATLARI FIRLADI!

Şehrimiz Medrese Mahallesi, 57. Sokak’ta faaliyet gösteren Leblebici Kuruyemiş, Kahve ve Çikolata Dünyası sahiplerinden Burak Demir, bayram şeker ve çikolata satışlarının iyi olduğunu açıkladı.

Ramazan ayı dolayısıyla işyerlerinde hurma, kahve, kuruyemiş ve çikolata satışlarına ağırlık verdiklerini belirten Burak Demir, bütün Kırşehir halkının da Bayramını kutladı.

Kırşehir’de vatandaşların bütçesine uygun şeker ve çikolataları tezgâha koyduklarını ve fiyatlarının 75 ile 250 lira arasında değiştiğini de belirten Burak Demir, “Fiyatların geçen yıla göre biraz pahalı olsa da vatandaşlarımız yine de bayram şekeri ve çikolatalarını alıyor. Burada Kırşehir halkı şeker ve çikolatanın fiyatına değil, kalitesine bakmalı. Merdiven altı tabir edilen yerlerde nasıl üretildiği belli olmayan ürünleri almamalı” uyarısında bulundu. (HABER: NURTEN CEYLAN)

 

Editör: İlknur öncü