18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle, Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde tören düzenlendi.

“Bayram, bizlere barış,  huzur ve mutluluk getirsin” “Bayram, bizlere barış, huzur ve mutluluk getirsin”

Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde düzenlenen törene Vali Hüdayar Mete Buhara, CHP Kırşehir Milletekili Metin İlhan, AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün,  Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sadık Gülecen, İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, protokol üyeleri ve şehit aileleri katıldı.

Çelenklerin sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törene Vali H. Mete Buhara tarafından, Şehitlik Ziyaret Şeref Defteri imzalandı. Vali Buhara, deftere yazdığı yazıda, “Bugün büyük bir gururla kutladığımız Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümünde; vatan, bayrak ve mukaddesat için canlarını feda eden siz aziz şehitlerimizin huzurlarınızdayız. 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, vatan savunması uğruna gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın bütün imkânsızlıklara rağmen inanç, azim ve yiğitlikle yazdığı bir milli mücadele destanıdır.Aziz Şehitlerimiz! Sizler, kutsal vatan ve bayrak için hayatınızı hiçe sayarak şehadet şerbeti içtiniz ve şehitlik mertebesine yükseldiniz. Göstermiş olduğunuz kahramanlık ve vatanseverliğinizle mukaddesatımıza kastedecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede bizlere ilham kaynağı oldunuz. Ülkemizin birlik ve beraberliği, vatanın bölünmez bütünlüğü ve ay yıldızlı bayrağımız için göstermiş olduğunuz fedakarlık ve cesaret asla unutulmayacak, nesilden nesle aktarılmaya devam edecektir. Vatan size minnettardır. 18 Mart Şehitler Günü' vesilesiyle devletimizin kurucusu Ulu Önder M. KemalAtatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, milletimizin kalbinde sonsuza kadar yaşatılacak olan aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Ruhunuz Şad Olsun” ifadelerine yer verdi.

Buradaki tören, şehitlerin ruhuna Kuran okunması ve İl Müftüsü Mustafa Tekin’in dua etmesinin ardından, Vali Buhara ve beraberindeki protokolün şehit kabirlerini ziyaret etmesi ile devam etti. (HABER MERKEZİ)