23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Spor Bayramı sebebiyle Şehit Doktor Ulucan Dayan İlkokulu'nda program düzenlendi. Düzenlenen programda Kurutuluş savaşı sırasında Kastamonu Yolu'nda cepheye kırık kağnılarla mühimmat taşıyan kadınlar ve onları koruyan askerler konu alındı.

               4-A Sınıfı Öğretmeni Zeynep Ata'nın öncülüğünde hazırlanan "Mustafa Kemal'in Kağnısı" adlı tiyatro çalışmasının yanı sıra 4. sınıf öğrencisinin seslendirdiği “Elif'in Kağnısı” adlı şiirde beğeni topladı. Programı kalabalık bir topluluk izlerken duygu dolu anlar yaşandı.

Program hazırlama sürecinde birçok hazırlık yapan ve farklı kurumlardan yardım aldığını gazetemiz "Kırşehir Çiğdem"eanlatan Öğretmen Zeynep Ata, “sonucu güzel olduğu sürece verilen her çaba haktır” diyerek şu ifadelere yer verdi:

               "Günlerdir hazırlığını yaptığımız programımızı bugün gerçekleştirdik. Çok gururlu ve mutluyum. Gururum yalnızca gerçekleştirdiğimiz program için değil, Kurtuluş Savaşı’nda binbir zorluğa rağmen kadınların gücü. O zamandan bu zamana kadar da ülkemiz için kadınlar olarak verdiğimiz emek ve çaba asla bitmedi bitmeyecek. Bugün de elimizden geldiğince Okulumuz Şehit Doktor Ulucan Dayan İlkokulu'nda o zorlukları canlandırmaya çalıştık. Öğrencilerimde çok heveslilerdi. Anlatmaktan ziyade yaşatmak onlarında daha iyi anlamasını sağlıyor.

AHİKA Yönetim Kurulu  Toplantısı Kırşehir’de yapıldı AHİKA Yönetim Kurulu Toplantısı Kırşehir’de yapıldı

               "Program için ihtiyacımız olan kağnıyı Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyleKırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiyaptı. Kıyafetleri yine çeşitli kurumlardan temin ederken, saman balyasını ise Kırşehir at çiftliğinden aldık. Çabalarımızın boşa gitmediğini düşünüyorum. Geçmişimizi unutmamak ve unutturmamak adına elimizden geleni yapmayada devam edeceğiz. "

(HABER: AYHAN CEYLAN)

Editör: İlknur öncü